03 Октомври, 2023
0.0244

ДАЛИ КОЛАПСОТ НА НЕКОЛКУ БАНКИ Е ВОВЕД ЗА ПОДЛАБОКА БАНКАРСКА КРИЗА: Каква е состојбата десет дена подоцна?

Објавено во: Економија 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Колапсот на банката во Силиконската долина со седиште во САД, најголемиот банкрот од глобалната финансиска криза, и итната помош на Credit Suisse од швајцарскиот ривал UBS, предизвикаа распродажба на банкарските акции поради ширење на стравот од зараза.

Дојче банк беше следната цел, со пад на акциите и зголемување на трошоците за осигурување бидејќи неплаќањата се зголемија кон крајот на минатата недела - и покрај силниот капитал и ликвидност на германскиот заемодавач.

Се чини дека паниката на пазарот стивнува во понеделникот откако First Citizens се согласи да купи голем дел од имотот на банката во Силиконската долина. Индексот на банките S&P 500 се зголеми за 3% во понеделникот, но остана намален за 22,5% во однос на март, додека во Европа индексот Stokk 600 Banks затвори 1,7% повисоко во понеделникот, но падна за повеќе од 17% овој месец.

Нестабилноста - понекогаш во отсуство на некој забележлив катализатор - ги натера набљудувачите на пазарот да се запрашаат дали пазарот работи на расположението, а не на основите кога станува збор за стравувањата од системска банкарска криза.

„Не е како Lehman Brothers да е изложена на ризик од другата страна во сложени деривати за време на криза со субприми од друг вид“, забележа Сара Деверук, глобален шеф за фиксен приход во гигантот за управување со средства Vanguard, во прашања и одговори во петокот.

„Банките имаа проблеми со управувањето со ризикот со традиционалните средства. Брзо растечките стапки ги изложија тие слабости. Банките беа принудени да станат продавачи, претрпувајќи загуби откако нивните инвестиции во обврзници беа многу под номинацијата.

Таа сугерираше дека компаниите како SVB и Credit Suisse и денес би можеле да опстанат доколку не ја изгубат довербата на своите клиенти, што е потврдено со масовните одливи на штедачи од двете банки во последните месеци.

„Тоа беше повеќе „зараза со чувство“ отколку вистинска системска зараза што ја видовме за време на глобалната финансиска криза. Економистите од Авангард веруваат дека штетата е во голема мера ограничена, благодарение на брзата акција на федералните агенции и другите банки“, рече Деверук. „Ирационален пазар“, пишува CNBC.

Овој став го повтори и Citi, кој заклучи дека во отсуство на јасно објаснување за петочните потези, она што го гледаме е „ирационален пазар“.

Падот на цената на акцијата на Дојче банк - која падна за 8,6 проценти во петокот - може да биде еден пример за тоа. Банката започна масивни напори за реструктуирање во 2019 година и оттогаш објави 10 последователни квартали на добивка. Акциите се зголемија за 6,2% во понеделникот за да се затворат над 9 евра (9,73 долари) по акција.

Имаше одредени шпекулации дека падот може да биде предизвикан од изложеноста на Дојче на комерцијални недвижности во САД или барањето на Министерството за правда (ДП) за информации до голем број банки во врска со руските санкции, но Citi се приклучи на хорот на пазарни аналитичари кои заклучи дека тие не се доволни за да се објаснат потезите.

„Како што бевме сведоци со CS, ризикот е ако има психолошко влијание на различни медиумски наслови врз штедачите, без разлика дали првобитното размислување зад ова било точно или не“, додаваат стратезите. Дали Европа е поинаква? Ден Скот, шеф на Vontobel Multi Asset, во понеделникот изјави за CNBC дека воведувањето на рамката Базел III - мерки воведени по финансиската криза за зајакнување на регулативата, надзорот и управувањето со ризикот на банките - значи дека сите европски банки се „големо капитализирани. “, пренесува CNBC..

Тој истакна дека пред итна продажба на УБС, стапката на заедничкиот капитал од ниво 1 и коефициентот на покриеност на ликвидноста на Credit Suisse, двата клучни показатели за силата на банката, сугерираат дека банката сè уште е солвентна и ликвидна.

Скот рече дека неуспесите се неизбежна последица на брзото заострување на финансиските услови од страна на Федералните резерви на САД и другите централни банки ширум светот за релативно краток временски период, но нагласи дека големите европски кредитори се соочуваат со сосема поинаква слика од малите и средните - големи американски банки.

„Видовме дека многу работи се распаѓаат и навистина не обрнавме внимание бидејќи тоа е надвор од регулираниот капитал. „Видовме дека работите се кршат во светот на крипто, но некако го игнориравме, потоа го видовме SVB и почнавме да обрнуваме внимание затоа што е се поблиску и поблиску“, изјави Скот за „Capital Connection“ на CNBC.

„Мислам дека проблемот е во малите и средни банки во САД, тие не се регулирани со Базел III, не се стрес-тестирани и тука почнувате да ги гледате вистинските проблеми. Што се однесува до основните, големите банки во Европа, мислам дека гледаме сосема поинаква слика и не би бил загрижен, пишува CNBC.

Можеби ќе ве интересира

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво

Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво