17 Јули, 2024
0.0245

ДАЛИ ДОБИВТЕ ПОРАКА ДЕКА СТЕ ДОБИТНИК НА ЛОТАРИЈА? Само неколку погрешни клика и хакери можат да ви го украдат идентитетот и парите

Објавено во: Финансии 20 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

По три години, пандемијата на Ковид повеќе не е глобална закана, а нашиот живот продолжува како порано. Сепак, сведоци сме на друг, поинаков тип на вирус: оној што ги напаѓа нашите електронски уреди.

Затоа, повеќе од кога било, мораме да бидеме будни, бидејќи има многу опасности во сајбер светот.

Голем дел од нашиот приватен и деловен живот се одвива со користење на паметни телефони и онлајн комуникација. Токму затоа нашите податоци се цел на малициозни хакери. Се повеќе се „напредни“ методите кои се користат, а се зголемува и бројот на жртви на сајбер напади.

Зошто злонамерен хакер би бил заинтересиран за мене?

„Нема да ми се случи“, „Немам што да кријам“, „Не сум интересна мета на сајбер криминалец“, се само дел од верувањата кои преовладуваат меѓу луѓето кога се зборува на тема виртуелен напад. Меѓутоа, ситуацијата е токму спротивна: секој од Злонамерните хакери препознава огромна вредност во нашите податоци, кои можат да бидат злоупотребени на различни начини: кражба на идентитет, директна кражба на пари од банкарска сметка, користење на електронски услуги на наше име, како и како изнуда и оштетување на угледот.

Дали вашата лозинка е комбинација од име на член на семејството или домашно милениче и важен датум? Дали имате иста лозинка за сите сметки за да се спасите од „непотребно“ запомнување на неколку различни лозинки? Само што станавте мета на злонамерен хакер. Несигурните кориснички имиња и едноставните лозинки им даваат на напаѓачите најдобри шанси за успех.

Хакер на Pixabay

Сајбер-криминалците, со помош на напреден софтвер, брзо и лесно ги препознаваат нашите лозинки. Најдобрата одбрана е силна и единствена лозинка за секоја сметка, составена од случајни зборови, мешавина од големи и мали букви и бројки. За посилна безбедност, не треба да ги споделувате вашите лозинки преку е-пошта и други комуникациски платформи, а идеално е да ги менувате лозинките секој месец.

Неколку погрешни кликови и сте „фатени“!

Најчестиот облик на виртуелни измами се измамите со „фишинг“, кои ве мамат да преземете вирус со кликнување на врската на документ или веб-страница. Затоа мора да бидете многу внимателни кога ќе видите сомнителни пораки кои се појавуваат на вашиот екран како разни известувања или доаѓаат до вас во форма на СМС пораки. Со цел лажните СМС пораки и е-пошта да изгледаат што е можно поверодостојни, злонамерните хакери се претставуваат како големи организации, банки, брендови, мобилни оператори или владини институции. Некогаш дури и те тераат да си ги испратиш податоците сам со нив, со образложение дека се работи за безбедносна проверка. Она што е важно да се знае е дека сериозните компании никогаш нема да побараат ваши лични податоци, лозинка или број на сметка преку е-пошта или СМС.

Следниот пат кога ќе добиете порака дека сте среќниот добитник на лотаријата или наследникот на големото богатство на некој далечен роднина за кој никогаш не сте слушнале, размислете пред да кликнете. Многу веројатно сте следната потенцијална цел на сајбер напаѓачите. Затоа е важно да истражувате и да го изберете најдобриот начин за сајбер-заштита на вашиот паметен уред.

Можеби ќе ве интересира

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата