23 Јули, 2024
0.0353

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

Објавено во: Балкан 23 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Стефан Стефановиќ, адвокатот на семејствата на жртвите од Дубона и Мали Орашје, откри дека во август минатата година биле презентирани нови докази против масовниот убиец Урош Блажиќ (21). Како што истакна, доставено е видео на кое се гледа уште едно лице со Блажиќ, кое можеби е соучесник во крвавото злосторство!

Урош Блажиќ е обвинет дека уби десет млади луѓе во вечерните часови на 4 мај во селата Дубона и Мало Орашје, кога без провокација отвори оган со автоматско оружје и пукаше врз случајни лица, при што покрај убиените рани 12 лица. До денес не е јасно која била причината да го изврши страшното злосторство, а во притвор од моментот на апсењето до денес не покажал ни зрнце каење. 

Адвокатот на семејствата на жртвите истакна дека се доставени нови докази кои можат да фрлат ново светло на ова страшно злосторство.

- Ние предложивме и ќе предложиме на главната расправа да се прикаже таа снимка што ја доставивме уште во август. Таа личност се гледа на снимката направена од камерата. Беше околу десет часот, половина час пред масакрот, а присуството на тоа лице го потврдија и други сведоци. Не знаеме кој е и зошто тоа лице било со Урош, се надевам дека ќе добиеме одговор во текот на постапката - изјави адвокатот на повредените семејства Стефановиќ.

Сепак, како што дознаваат медиумите на снимките кои биле доставени всушност се гледаат двајца мажи, а тие се снимени во периодот од 17:00 до 20:30 часот. На првото видео има помлад човек висок околу два метри со тетоважи на раката, кој тој ден бил во продавницата со извршителот на масакрот.

- Купил пури и „гурана“ во горната селска продавница, платил со банкнота од 2.000 динари и рекол: „Во ред е“. Тој е висок околу 1,80, имаше тетоважа на раката, на возраст меѓу 30 и 40 години. И во друга продавница после некое време седев напред кога видов една кола застана. Дојде уште еден млад човек, полн со градба, висок околу два метра, кој не ни кажа ни добро утро, во „мерцедесот“ го чекаше Урош и оттаму се упатија некаде. Првиот млад човек бил со него преку ден, а вториот непосредно пред масакрот – раскажува за Ало! жител на село Дубона.

- Еден од очевидците изјави дека во моментот на пукањето што се случи во Горња Дубона, Блажиќ наводно не бил сам во автомобилот. Во Орашје, очевидец рекол дека Урош го свртел автомобилот кон селото Друговац. Тој влегол во капијата, каде има споменик од напред, поминал низ игралиштето и излегол на вториот излез, каде што го пречекал автомобил кој тргнал во рикверц и се движел кон селото Дубона. Автомобилот нема автопилот за да оди сам во тој момент, па се поставува прашањето кој го возел од местото на пукањето во Мали Орашје до Дубона. Имаше некој со него, очигледно - изјавил за Ало!.

Сепак, засега нема официјална информација или потврда дали едно од двајцата споменати млади момчиња од видеата видени претходно е всушност лицето кое наводно било во автомобилот со него додека убивал во соседството или се работи за Трето лице. Исто така, нема официјални потврди дали Блажиќ бил навистина сам за време на крвавата гозба или некој друг бил со него, што допрва ќе биде предмет на истрага.

Инаку, по пукањето во Дубона, масовниот убиец се движел по земјениот пат кон селото Шепшин, каде му се заглавил автомобилот.

- Тоа е тракторски пат, сега е наполнет со камен. Таму се заглавил и пеш отишол до куќата во Шепшин и украл автомобил по кој се возел - заклучува нашиот соговорник.

Во селото често може да се види Билјана, мајката на Урош Блажиќ, доаѓа да му донесе храна на свекорот. Како што истакнува жителка на селото што живее веднаш до неа, секој петок го посетува синот во притвор во Смедерево.

- Доаѓа дома, останува таму, оттаму оди во затвор со синот. Донеси му храна, неопходни работи. Секој ден им го пика прстот во очите на родителите на убиените деца. Нејзиното однесување одозгора на сите им пречи, таа се однесува арогантно како ништо да не се случило, додека нејзиниот син згасна половина село и засекогаш го зацрни речиси секое семејство - вели мештанин.

Фото: Архива

Можеби ќе ве интересира

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила

ВО КРАГУЕВАЦ ПОЧНУВА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНАТА ФИАТ ГРАНДЕ ПАНДА: Ќе чини 18.000 евра

ВО КРАГУЕВАЦ ПОЧНУВА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНАТА ФИАТ ГРАНДЕ ПАНДА: Ќе чини 18.000 евра