18 Јули, 2024
0.0278

„ДАЈТЕ БРЕ ДА ЖИВЕЕМЕ“: Левица остро за јавниот превоз во Скопје - „го уништивте градот и државата за лично богатење!“

Објавено во: Македонија 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Јавниот превоз во главниот град и понатаму ја бранува јавноста. И покрај бројните укажувања дека потребна е обнова на автобусите, и покрај најавата дека тоа ќе се случи во мандатот на сегашната градоначалничка, процесот целосно е блокиран откако „мајката“ на Скопјани и партијата која ја поддржа да дојде на градоначалничката позиција се скараа. 

И покрај бројните апели од градоначалничката Данела Арсовска, да се стави на дневен ред на гласање одлуката за набавка на нови автубуси, тоа претседателот на Собранието, Трајко Славески, од редовите на ВМРО- ДПМНЕ редовно го одложува, за што реагираше и самата градоначалничка. 

Во меѓувреме граѓаните на Скопје, наместо како во метропола, уживаат во јавен превоз кој скоро и да го нема. Со саати се чека превоз и на топло и на ладно. 

На оваа тема регираа и од опозициската „Левица“, кои пак тврдат дека и покрај тоа што ВМРО и СДСМ се спротивставени партии, заедно се „против граѓаните“. 

Цел советнички мандат во Град Скопје посочувавме кон итноста за набавката на нови автобуси и закрепнување на јавниот превоз. Цел мандат ДПМНЕ и СДС - сијамските близнаци, постојано гласаат ПРОТИВ набавката на нови автобуси - и вчера можеше да се случи трагедијата кон која слепо и сигурно одиме!

Партии поради кои губиме години и животи. Дајте бре да живееме, го уништивте градот и државата за ваше лично богатење и луксузирање! Оттуѓуена елита! - напиша Амар Мециновиќ од „Левица“ на својот Фејсбук профил, кој го пренесе и претседателот на партијата, Димитар Апасиев. 


Можеби ќе ве интересира

ПО ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ, СЛЕДНАТА СЕДМИЦА ЛАДЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ ЦЕЛА ЕВРОПА: Ќе донесе потпросечни температури

ПО ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ, СЛЕДНАТА СЕДМИЦА ЛАДЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ ЦЕЛА ЕВРОПА: Ќе донесе потпросечни температури

ВАКА СЕ ВОЗИ ЕР-ТРАКТОР: Ангелов објави видео од кабината

ВАКА СЕ ВОЗИ ЕР-ТРАКТОР: Ангелов објави видео од кабината

УАПСЕН БЛЕРИМ РАМАДАНИ НА ГРАНИЦАТА СО КОСОВО: по потерница од Србија, амбасадорот тврди нема да биде екстрадиран

УАПСЕН БЛЕРИМ РАМАДАНИ НА ГРАНИЦАТА СО КОСОВО: по потерница од Србија, амбасадорот тврди нема да биде екстрадиран

ПОЖАРИТЕ НЕ СТИВНУВААТ - ГОРИ НА 13 ЛОКАЦИИ: формиран кризен штаб, испратени екипи на терен, еве ја состојбата

ПОЖАРИТЕ НЕ СТИВНУВААТ - ГОРИ НА 13 ЛОКАЦИИ: формиран кризен штаб, испратени екипи на терен, еве ја состојбата

ДЕНЕС И ДО 42 СТЕПЕНИ: Од сабота заладување од само четири степени

ДЕНЕС И ДО 42 СТЕПЕНИ: Од сабота заладување од само четири степени

Кои се велешаните што направија 3 милиони евра од извоз на конци за шест месеци?

Кои се велешаните што направија 3 милиони евра од извоз на конци за шест месеци?

„СЕКОЈ ОНОЈ КОЈ ИМА НАМЕРА ДА СТАНЕ МИНИСТЕР ТРЕБА ДА ПОМИНЕ ТЕСТ НА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА“: Најчевска направи список за тоа што треба иден министер да направи

„СЕКОЈ ОНОЈ КОЈ ИМА НАМЕРА ДА СТАНЕ МИНИСТЕР ТРЕБА ДА ПОМИНЕ ТЕСТ НА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА“: Најчевска направи список за тоа што треба иден министер да направи

„НИЕ НЕМАМЕ ГОРИВО И НЕМА ДА ГАСНЕМЕ“: Ова е одговорот што го добил Ангелов од „Национални шуми“, а даде и оцена за тоа како се справува земјава со пожарите

„НИЕ НЕМАМЕ ГОРИВО И НЕМА ДА ГАСНЕМЕ“: Ова е одговорот што го добил Ангелов од „Национални шуми“, а даде и оцена за тоа како се справува земјава со пожарите

ЕВЕ КОИ ПРАТЕНИЦИ НЕ ПОДНЕЛЕ ПОДАТОЦИ ЗА ИМОТНАТА СОСТОЈБА ВО ДКСК: Димитровска ги наброја, почната е постапка за прекршочна постапка

ЕВЕ КОИ ПРАТЕНИЦИ НЕ ПОДНЕЛЕ ПОДАТОЦИ ЗА ИМОТНАТА СОСТОЈБА ВО ДКСК: Димитровска ги наброја, почната е постапка за прекршочна постапка