29 Февруари, 2024
0.0240

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

Објавено во: Финансии 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Извршниот директор на JPMorgan Chase, Џејми Дајмон, го критикуваше биткоинот, сугерирајќи во средата на Капитол Хил дека криптовалутите треба да бидат забранети.

„Отсекогаш сум бил длабоко противник на крипто, биткоин итн.“, рече шефот на најголемата американска банка според имот, на сослушувањето од сенаторката Елизабет Ворен од Масачусетс, за време на сослушувањето на Комитетот за банкарство во Сенатот. „Единствените случаи за вистинска употреба за тоа се криминалци, дилери на дрога... перење пари, даночно затајување.

„Да сум јас Влада, би го затворил сето тоа“, додаде тој.

Ова се забелешките на најновите остри критики на Дајмон против криптовалутите, иако неговата банка е силно вклучена во блокчејн технологијата што ја напојува индустријата од 1,6 трилиони долари.

Во претходните изјави, Димон го нарече биткоинот „збунета измама“, коментар што тој подоцна го повлече. Тој го спореди и со „камен за миленици“.

По дополнително испрашување од Ворен, Дајмон и неколку други големи банкарски директори изведени пред комисијата како дел од рутинско сослушување во индустријата се согласија дека крипто компаниите треба да се соочат со истите прописи за спречување на перење пари како големите финансиски институции.

Темата означува ретка нота на единство меѓу банкарските директори и Ворен, обично остар критичар на индустријата.

„Кога станува збор за банкарската политика, јас обично не се држам за рака со извршни директори на банки од повеќе милијарди долари, но ова е прашање на национална безбедност. На терористите, шверцерите на дрога и непријателските нации треба да им се забрани да користат крипто за нивните опасни активности. Време е Конгресот да дејствува“, рече Ворен.

(See Biz)

Можеби ќе ве интересира

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката

ПРОСЕЧНА ПЛАТА НЕ ЗЕМААТ НИ 50 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ – недостигот на работници ги зголемува платите, но дали се доволни?

ПРОСЕЧНА ПЛАТА НЕ ЗЕМААТ НИ 50 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ – недостигот на работници ги зголемува платите, но дали се доволни?

ДИОМИДИС НИКОЛЕТОПУЛОС: НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТНИТЕ СТАПКИ ЌЕ ПОТТИКНЕ НОВИ ИНВЕСТИЦИИ, еве какви се очекувањaтa на Генералниот директор на Стопанска банка

ДИОМИДИС НИКОЛЕТОПУЛОС: НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТНИТЕ СТАПКИ ЌЕ ПОТТИКНЕ НОВИ ИНВЕСТИЦИИ, еве какви се очекувањaтa на Генералниот директор на Стопанска банка

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари