21 Февруари, 2020
0.0168

Да постанеме најдобри во полето на културниот натпревар

Објавено во: Колумни 17 Јануари, 2020

Последните случувања со македонската ракометна репрезентација, и номинацијата на „ Медена земја“ во две категории за Оскар, ни докажува колку тоа ние, како нација сме желни за успех. На ова политички распаднато општество, кое се дави и тоне во ендемска корупција, целосна партизираност и исполитизираност, поделба по сите шавови, единствено индивидуален или колективен спортски или културен успех може да ја сплоти поделената и раскарана нација. На  нашиот  перцепирано- меморизиран најголем херој од поблиското минато Георги Николов Делчев  му се припишува култната реченица „ јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“. Токму на тоа поле, филмската продукција на „ Медена земја“ постигна неверојатен успех за македонски услови, со еден исклучително скромен буџет се пласираше во финалето на оскарите и сето тоа беше дочекано со воодушевување од македонската ( ФБ) јавност. Од друга страна пак, непоминувањето на првата фаза од ракометното Европско првенство на нашите ракометари доведе до разочарување од  нашите „ спортски херои“, на кои бевме навикнати во изминатите години да се радуваме на релативно успешни резултати, поимајќи го ракометот како спорт во кој можеме да се натпреваруваме и со најдобрите.

Што е денес национален идентитет?!

 За жал, на последново ракометно првенство, за прв пат се случи и реална партиско-политичка поделба на македонските навивачи во однос на односните ракометари. До таму го допревме дното, за кое, за нас и под самото дно има уште, па самата ракометна репрезентација да си ја поделиме по партиски предзнак. Универтизетскиот професор Љубомир. Д. Фрчкоски, често пати во своите ТВ расправи и дебати по однос на македонскиот национален  идентитет ја исфрла и промовира тезата дека Македонија како мала по територија  и население земја, со скромни военобуџетски капацитети, мала и релативно ограничена  економија, безизлез на отворено море, во однос на своите поголеми и помоќни директни и регионални соседи може само и единствено да се мери токму преку спортско- културните успеси, и дека токму на овој план, ние можеме да бидеме „ рамо до рамо “ со најдобрите. Па ако сакате, и една Србија, која во светски рамки воопшто не е голема и меѓународно позната земја, денеска најголемиот свој амбасадор на планетата Земја го има токму во ликот и делото на Новак Ѓоковиќ, кој  веројатно претставува најголемата српска спортска гордост. По добро, и во минатото, оваа нација била претставувана  по спортските успеси на нејзините кошаркари, одбојкари, ватерполисти, па дури и фудбалери. На индивидуален научен план, најголемото српско „ достигнување“ е можеби најголемиот научник на сите времиња Никола Тесла, по кој денеска меѓународниот аеродром во Белград го носи тоа име.

Банални идентитески расправи!

Впрочем, во  дваесет и првиот век, депласирано е ние да се заровуваме во идентитетските расправи за тоа „ чиј е Гоце Делчев“ , бидејќи прво таа расправа ништо добро нема да ни донесе по нашиот иден државно- општествен развој, особено на евроатлански интеграциски план, и второ сто пати сум напишал, и не е веќе за пишување, ниту за кажување дека ниту ние некогаш ќе  прифатиме дека самиот Гоце Делчев се „ чувствувал за етнички македонски Бугарин“, ниту пак некогаш и некаде источните соседи ќе прифатат дека  споменатиот револуционер се чувствувал за Македонец во етничко-национална смисла на постоењето. Меѓу другото и таа паритетна Комисија за „ утврдување на фактите и за докажување на потеклото на Гоце Делчев“ е премногу банална, па дури би рекол и смешна, бидејќи тоа е како да сакате да помешате вода и масло, и да очекувате дека  ќе добиете некој микс од кој би биле задоволни и двете страни. Што значи, минатото е минато, и не може да се промени, но уште повеќе ниту децениски утврдените перцепции за историските настани, дела и ликови не може да се променат, бидејќи секој балкански народ и држава, си има свои историски нарации и толкувања на истите.

Спортско-културни успеси за горда нација!

Ние како општество, како нација, треба сите наши сили, енергии и моќи да ги пренасочиме кон нешто денешно, реално, видливо кое ќе ни донесе меѓународен успех. Доказ за тоа е медена земја, па дури ако сакате доказ се и европските титули на ракометниот клуб „ Вардар “ кој два пати не искачи на европскиот трон. Има ли поубаво чувство во „ полето на културен натпревар “ вие да сте први, или да сте меѓу најдобрите, особено што сте помала држава, со скромни финансиски перформанси. Погледнете ја и блиска нам Хрватска. Со четири милиони жители, Хрватите се едни од најдобрите светски фудбалски репрезентации, ( актуелни сребрени на СП), едни од најдобрите ракометни и ватерполиски репрезентации. Зарем тоа не е гордост за една нација, зарем тоа не е чувство на возвишеност? Овие горенаведени примери од нашите поранешни југословенски републики се доказ дека упорноста, тактичноста, стратегијата, вложувањето и концептот за успешна спортска нација и не се недостижни. Само треба добар план, искрено вложување од сите засегнатни и заинтересирани страни, и многу верба во тоа, и резултатите ќе си дојдат сами по себе. Македонија изобилува со скриени таленти, на кои доколку им се овозможат одлични услови за ослободување на нивниот потенцијал и талент, може да донесат меѓународни спортски и културни успеси. Тоа оваа земја како држава, но и како општество им го должи на тие луѓе, но и на сите други. Не после да се чудиме за масовното иселување, и општото бегство од оваа земја. Успешните раѓаат победници. Оваа држава, каква и да е, победници веќе дала. Во ликот и делото на  Кире Лазаров, Тоше Проески, Горан Пандев, Симон Трпчевски, Влатко Стефановски ние сме успешна и горда нација. Време е овие и вакви национални богатства да ги мултиплицираме. 


Благојче Атанасовски - политиколог 

Можеби ќе ве интересира

Царот и султанот повторно на испит

Царот и султанот повторно на испит

Предизборни математики и комбинаторики

Предизборни математики и комбинаторики

Добри земјоделски практики, придонес за одржливо земјоделство

Добри земјоделски практики, придонес за одржливо земјоделство

Македонската технолошка револуција веќе почна

Македонската технолошка револуција веќе почна

Дракче

Дракче

Минхенска конференција за безбедност – нема простор за оптимизам

Минхенска конференција за безбедност – нема простор за оптимизам

Нашата НАТО иднина

Нашата НАТО иднина