07 Март, 2021
0.0241

Д-р. Тиодоровиќ: Прашање на време е кога новиот сој ќе се открие во Србија, треба што побрзо да се вакцинираат што повеќе луѓе

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2021

Прашање е на моментот кога ќе се појави новиот сој на коронавирус во Србија и затоа треба да останеме доследни на спроведувањето на мерките, објасни Бранислав Тиодоровиќ, епидемиолог и член на Кризниот штаб за борба против ковид.

Бранислав Тиодоровиќ, како гостин во утринските вести на РТС, рече дека интересот на граѓаните за вакцинирање е над очекувањата. Тој вели дека е потребно што е можно побрзо да се вакцинираат што повеќе граѓани, бидејќи тоа е во прилог на создавање стабилна состојба.

Сепак, Тиодоровиќ истакнува дека тоа зависи од приливот на вакцини и дека ќе треба да пристигнат уште многу дози со цел вакцинацијата да се изврши што е можно поуспешно.

Епидемиологот вели дека најмалку помеѓу еден и пол и два милиони луѓе треба да се вакцинираат со две дози, што значи дека треба да пристигнат уште многу вакцини.

Тиодоровиќ наведува дека не е важно која вакцина ќе ја примаат граѓаните и дека е важно тие да се вакцинираат со две дози. Најдобро е, вели тој, граѓаните да донесат одлука за вакцинација со избраниот лекар, оној што управува со нивната болест.

Кога станува збор за загриженост за нови видови на вирусот, пред се британски и јужноафрикански, Тиодоровиќ рече дека Кризниот штаб ја следи состојбата во Европа.

Тој наведува дека британскиот вид бил откриен во земјите од регионот и дека е прашање на денови кога ќе биде дијагностициран и во Србија.

Бранислав Тиодоровиќ рече дека научните трудови не зборуваат за големо зголемување на смртноста, туку зборуваат за зголемена зараза и тоа треба да се земе предвид.

Тој додава дека ситуацијата во Србија сега е поповолна, но дека не треба многу да се потенцира, бидејќи мерките мора да се одржат. Тој смета дека не е во ред да се каже дека вакцинирањето преку ноќ ќе го реши проблемот, но ќе треба да помине време. 

Тој наведува дека, според досега познатото, сите вакцини што се користат во Србија,  штитат и од новиот вид.

„Добро е да се вакцинирате што е можно побрзо и што е можно повеќе. „Луѓето треба да ја примат втората доза, ние ќе обезбедиме тоа да се спроведе“, рече Тиодоровиќ.

извор. Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите