29 Ноември, 2020
0.0292

Д-р. Арсенков за состојбата на Боки 13: Пациентот не може да закрепне после операцијата на чирот на желудникот

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2020

Нашиот пациент Бојан Јовановски, кој подолго време беше хоспитализиран во Универзитетската болница за хируршки болести, „Свети Климет Охридски“, повторно е примен на лекување пред неколку дена, со нарушена општа состојба, потврди за Фактор, директорот, д-р. Љубен Арсенков.

Вели дека во моментов прима инфузија и нема дијагностика која бара хируршки зафат. Сепак, најверојатно условите во кои во моментов се наоѓа не придонесуваат за негово постоперативно закрепнување

-Направени се лабораториски испитувања. Веројатно-хигиенско-диететскиот режим во условите во кои се наоѓа пациентот не корелираат со потребите за негово постоперативно закрепнување, вели во изјавата за фактор, д-р. Арсенков.

Инаку, Бојан Јовановски, кој во јавноста е познат како Боки 13, на 8.септември итно беше примен во оваа здравствена установа поради пукнат чир на желудникот, по што веднаш е опериран. Неговата здравствена состојба оттогаш е нарушена и долг период остана хоспитализиран во болницата. Поради тоа, како и денеска и претходно беше одложено рочиштата за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој е обвинет Боки 13.

Инаку за аферата „Рекет“, Бојан Јовановски беше осуден на 9 години затворска казна.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро