04 Декември, 2023
0.0234

ЦРВЕНАТА ЛИНИЈА Е ПОМИНАТА: Ова е критичен момент момент за целиот свет, а ќе станува уште полошо

Објавено во: Анализа 09 Август, 2023

Добивај вести на Viber

Земјата ја достигна „црвената линија“ на која предупредуваат научниците, а која подразбира глобално затоплување од 1,5 степени.

Минатиот месец, светот ги доби своите први прогнози за тоа како ќе биде летото под 1,5 степени на глобално затоплување - праг што научниците предупредуваат дека планетата треба да остане под, но сепак праг до кој се приближува во последниве години.

Просечната глобална температура во јули, најтоплиот месец досега, беше за околу 1,5 степени Целзиусови потопла од прединдустриската ера која заврши во средината до крајот на 19 век, објави во вторник Службата за климатски промени Коперник на Европската унија.

Соопштението следи по серијата смртоносни топлотни бранови и рекордни температури на неколку континенти, како и невидена топлина на океаните ширум светот.

Научниците од Коперник велат дека ова е првиот летен месец кој надминува 1,5 степени, нудејќи поглед на идните лета.

Прагот од 1,5 степени е значаен затоа што научниците го гледаат како клучна пресвртна точка за планетата, над која шансите за екстремни горештини, поплави, суша, шумски пожари и недостиг на храна и вода ќе станат уште понеповолни за животот каков што го знаеме.

Тоа е целта што научниците ја избраа во значајниот Париски договор од 2015 година за да се минимизира штетата од климатската криза, а истовремено да се остави време на општеството и на економијата да се одвикнат од фосилните горива што ја загреваат планетата.

Тоа исто така не е нешто што се следи по ден или месец. Научниците се особено загрижени дека глобалната температура долгорочно ќе остане над 1,5 степени. До 2022 година, светот се загреал за околу 1,2 степени.

„Иако надминувањето на прагот од 1,5 степени Целзиусови за еден ден, недела или месец не е исто како и надминување на долгорочниот просек, важно е да се следи колку често и колку долго го надминуваме овој праг“, Ребека Емертон, научник. во Коперник, изјави за Си-Ен-Ен.

„Како што температурите продолжуваат да растат, ефектите ќе продолжат да бидат посериозни“, додаде таа.

Последните неколку години изобилно јасно покажаа дека светот веќе ги чувствува алармантните последици од климатската криза за која многумина не се подготвени. Ако планетата продолжи да се загрева, Емертон рече дека светот ќе се соочи со уште поекстремни временски услови отколку што веќе доживеа голем дел од планетата.

„Ги видовме влијанијата што ваквите настани веќе ги имаат врз луѓето и на нашата планета, така што секое мало затоплување е важно“, рече Емертон.

Според Berkeley Earth, непрофитна организација за податоци за животната средина, имало само 10 други месеци кои биле потопли од 1,5 степени Целзиусови над нивниот историски просек, а последниот е март 2023 година. Пред тоа, други месеци кои беа за 1,5 степени потопли од прединдустриските времиња се случија во зима или рана пролет.

Водечкиот научник за Земјата од Беркли, Роберт Род, рече дека јулското надминување од 1,5 степени Целзиусови е прв пат тој праг да биде надминат во текот на летото на северната хемисфера, што го прави ова критичен момент за планетата.

„Иако минатите невообичаено топли зими беа забележителни, набљудувањето на екстремната топлина во лето веројатно ќе има поголемо директно влијание врз животите на луѓето“, рече Род, кој не бил вклучен во извештајот на Коперник, за Си-Ен-Ен.

„Додавањето 1,5 степени Целзиусови во зима создава блага зима, но ако тоа се случи во лето, тоа може да доведе до невидени екстреми.

Иако Род рече дека е веројатно дека 2023 година ќе биде најтоплата година досега, малку е веројатно дека 2023 година како целина ќе биде 1,5 степени потопла од прединдустриското време.

„Просекот досега е сè уште под 1,5 степени Целзиусови и мислиме дека е малку веројатно остатокот од 2023 година да биде доволно топол за годишниот просек да биде над 1,5“, рече тој.

Научниците од Коперник забележаа дека како што Ел Нињо продолжува да се развива, светот може да биде сведок на овие невидени температурни промени.

„Дури и ако климатската криза не се забрза, туку продолжи по својата сегашна траекторија, ќе видиме повеќе денови, недели, месеци и години на рекордни температури и други влијанија врз нашиот систем на Земјата“, рече Емертон.

„Мораме да направиме се што можеме за да ги намалиме емисиите и да го ограничиме идното затоплување.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ПОСЛЕДНИТЕ „ПРОРОШТВА“ НА КИСИНЏЕР: Од хаос на Блискиот Исток до шанса за мир во Украина

ПОСЛЕДНИТЕ „ПРОРОШТВА“ НА КИСИНЏЕР: Од хаос на Блискиот Исток до шанса за мир во Украина

КАКО „BLACK FRIDAY“ ГО ДОБИЛ ИМЕТО? Се започнало безгрижно во Филаделфија, а потоа влетаа навивачите!

КАКО „BLACK FRIDAY“ ГО ДОБИЛ ИМЕТО? Се започнало безгрижно во Филаделфија, а потоа влетаа навивачите!