14 Јули, 2020
0.0195

Црна Гора нема нови заразени од 25 април, на 18 мај ги отвора хотелите и рестораните

Објавено во: Балкан 29 Април, 2020

Црногорската влада планира на 18 мај повторно да ги отвори хотелите и рестораните, кои до сега беа затворени со ограничувањата поради коронавирусот воведени минатиот месец, потврди премиерот Душко Марковиќ.

„На 18 мај ги пуштиме во употреба хотелите, рестораните, кафулињата, клубовите и веруваме дека на овој начин почнуваме да ја враќаме во живот целата земја“, рече Марковиќ во владината изјава.

Владата подготвува финансиски пакет за поддршка на инвестициите во туристичкиот сектор во соработка со комерцијалните банки и Фондот за инвестициски развој на Црна Гора (ИРФ) и ќе обезбеди 5 милиони евра за исплата на плати на вработените во секторите за два месеци, рече Марковиќ.

„Разбираме дека постои кампања за отворање на границите меѓу Хрватска, Австрија, Словачка, Чешка и Унгарија. Доколку се случи тоа, Црна Гора ќе ја искористи оваа можност. Особено затоа што ние сме навистина безбедна земја во однос на епидемијата, “, истакна тој

Минатата недела, Марковиќ рече дека владата исто така има за цел да обезбеди рестартирање на работењето на сите мали и средни претпријатија (МСП) од 4 мај.

Владата воведе вонредна состојба на национално ниво на 15 март за да го ограничи ширењето на новото заболување од коронавирус (СОВИД-19).

Црна Гора досега потврди 321 случаи на КОВИД-19 и пет смртни случаи поврзани со вирусот. Од 25 април не се пријавени нови случаи.


Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните