04 Декември, 2023
0.0388

ЦРКВА СЕ УРНА ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСНА ВО МЕКСИКО: Најмалку девет мртви, десетина повредени и затрупани под урнатините (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

На снимката од уривањето што се појави на социјалните мрежи се гледа како се урива покривот на црквата, по што следи уривање на надворешните ѕидови од жолта тула.

Најмалку девет лица загинаа, а 40 се повредени при уривање на покрив на црква во северниот мексикански град Сиудад Мадеро, а се верува дека уште 30 луѓе се заробени под урнатините.

Како што јави Ројтерс, спасувачките екипи работат под рефлектори за да стигнат до затрупаните, а во потрагата учествуваат и кучиња трагачи. Бискупот Хозе Армандо Алварез од Римокатоличката епархија Тампико рече дека покривот на црквата се урнал додека верниците се причестувале и побарал од другите да се молат за преживеаните.


– Во овој момент се работи на извлекување луѓе кои се уште се под урнатините – рече владиката Армандо во видео пораката споделена на социјалните мрежи.

На снимката од уривањето што се појави на социјалните мрежи се гледа како се урива покривот на црквата, по што следи уривање на надворешните ѕидови од жолта тула. Портпаролот на Министерството за безбедност Хорхе Куелар им се заблагодари на локалните претприемачи кои обезбедија опрема за отстранување на урнатините и спасување на нивните компании.

Фото: Принтскрин/Јутуб

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ УКРАИНА Е ПРЕД ТОТАЛЕН КОЛАПС, ГЕНЕРАЛОТ НАЗАОРВ ПРЕДУПРЕДУВА: „Ова е алармантен сигнал за Запад

ДАЛИ УКРАИНА Е ПРЕД ТОТАЛЕН КОЛАПС, ГЕНЕРАЛОТ НАЗАОРВ ПРЕДУПРЕДУВА: „Ова е алармантен сигнал за Запад

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ, НАПАДНАТ И АМЕРИКАНСКИ РАЗУРНУВАЧ: Пентагон има информации

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ, НАПАДНАТ И АМЕРИКАНСКИ РАЗУРНУВАЧ: Пентагон има информации

НАПАДНАТ БРИТАНСКИ БРОД ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ: Инцидент во теснецот Баб ел-Мандеб

НАПАДНАТ БРИТАНСКИ БРОД ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ: Инцидент во теснецот Баб ел-Мандеб

КОИ НАМИРНИЦИ НИ СЕ СЕКОЈДНЕВИЕ, НО СЕ „УБИЕЦ„ ЗА СРЦЕТО: Кардиологот Мишел за опасностите од запушени артерии

КОИ НАМИРНИЦИ НИ СЕ СЕКОЈДНЕВИЕ, НО СЕ „УБИЕЦ„ ЗА СРЦЕТО: Кардиологот Мишел за опасностите од запушени артерии

ЛАЖНИ ДЕЛОВИ ОД МОТОРИ ВО АВИОНИ НА РАЈАНЕР: Откриени се при рутинска контрола

ЛАЖНИ ДЕЛОВИ ОД МОТОРИ ВО АВИОНИ НА РАЈАНЕР: Откриени се при рутинска контрола

ЕКСТРЕМИСТОТ ВО ПАРИЗ ГИ УДИРАЛ ТУРИСТИТЕ И СО ЧЕКАН: Ова е моментот кога полицијата го опколува, во рацете уште го држи оружјето

ЕКСТРЕМИСТОТ ВО ПАРИЗ ГИ УДИРАЛ ТУРИСТИТЕ И СО ЧЕКАН: Ова е моментот кога полицијата го опколува, во рацете уште го држи оружјето

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦЕНТАРОТ НА ПАРИЗ: Исламист со нож избоде три лица

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦЕНТАРОТ НА ПАРИЗ: Исламист со нож избоде три лица

(ВИДЕО) СЕ УРИВА СПОРТСКА САЛА НА ФИЛИПИНИТЕ: Децата бегаат, земјотресот направи паника

(ВИДЕО) СЕ УРИВА СПОРТСКА САЛА НА ФИЛИПИНИТЕ: Децата бегаат, земјотресот направи паника

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресоа Филипините, има евакуација

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресоа Филипините, има евакуација