03 Август, 2021
0.0196

ЧАО МИКОНОС: Новите ковид рестрикции го замреа островот, во Грција се поголем број заболени

Објавено во: Балкан 19 Јули, 2021

Од вчера нема музика и журки на славниот грчки остров Миконос, откако стапија на сила новите правила за ограничување на ширењето на КОВИД-19. Тоа ги натера туристите да ги откажат годишните одмори и ги оставија празни сопствениците на вилите, дуќаните и рестораните.

Туризмот е една петтина од грчката економија и на земјата и е очајно потребна силна сезона оваа година по падот на бројот на посетители и приходите во 2020 година

Миконос е една од најпопуларните дестинации, привлекувајќи повеќе од милион посетители секое лето, меѓу нив холивудски sвезди, модели и светски познати спортисти.

„Тие одлучуваат да ја уништат економијата на островот во најкритичното време од годината“, рече Ираклис Зисимопулос, шеф на здружението на сопственици на деловни субјекти, кој поседува два хотели, два ресторани и четири барови на островот.

„Се надеваме дека брзо ќе го сменат своето мислење“, рече Зисимопулос, додавајќи дека веќе имал околу 30-40 откажувања на хотелки аранжмани.

Властите соопштија дека биле принудени да воведат еднонеделен полициски час и забрана за музика во саботата по „загрижувачката“ локална епидемија. 

Според правилата, музиката е забранета во ресторани, кафулиња и клубови и само на оние кои одат и од работа или во болница им е дозволено да се движат од 1 до 6 часот наутро.

Во раните утрински часови на неделата, баровите и клубовите беа затворени, а тесните калдрми и улици на островот каде обично има голем број млади луѓе - беа темни и празни.

„Џабе потрошив пари, време, а земав слободни денови од работа. Чао Миконос", рече Дина, посетител од Саудиска Арабија за Ројтерс.

„Нашиот одмор е уништен“, рече Камила Пирс, од Велика Британија.

Други изјавиле дека планираат да го поминат својот одмор на блиските острови.

„Дојдов да го славам мојот роденден и нема музика, така што нема и прослава", рече Хесус Марино, шпански турист. „Вратете ја музиката, ве молам, ве молам, ве молам, додава тој.

Но, инфекциите со коронавирус растат во Грција во последните неколку недели, принудувајќи ја владата да наложи вакцинација на здравствените работници и вработените во старечките домови. Само вакцинирани клиенти можат да јадат во затворени простории во ресторани и клубови.


Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час