11 Декември, 2023
0.0320

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ПОВТОРНО ВАРИРААТ: Според ФАО на светските берзи се бележат рекорди во последните две и пол години

Објавено во: Економија, Агробизнис 03 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Цените на храната паднаа на најниско ниво за повеќе од две и пол години во октомври, како одраз на пониските цени на шеќерот, житарките, растителните масла и месото, објави агенцијата за храна и земјоделство на ОН, ФАО.

Индексот на цените на кошничката основни прехранбени производи на ФАО се намали во октомври за 0,5 отсто во однос на септември и во просек изнесуваше 210,6 поени, што е негова најниска вредност од март 2021 година. Во однос на ланскиот октомври, цените се пониски за 10,9 отсто.

Најмногу поевтини шеќерот

Најмногу паднаа цените на шеќерот, за 2,2 отсто во однос на септември, благодарение на силното производство во Бразил и покрај обилните врнежи и слабеењето на бразилскиот реал во однос на доларот. Забележително се намалуваат и цените на житата, за еден процент во однос на септември.

„Меѓународните цени на пченицата паднаа за 1,9 отсто во октомври, како одраз на генерално повисока од очекуваната понуда во САД и силната конкуренција меѓу извозниците“, соопшти ФАО.

Растителните масла и месото поевтинија за 0,7 отсто, притиснати од пониските цени на палминото масло и свинското месо. Сончогледовото масло благо поскапе, врз основа на стабилната побарувачка. Незначително пораснаа и цените на месото од живина поради појавата на птичји грип кај група важни производители.

Само млекото и млечните производи поскапеа, за 2,2 отсто во споредба со септември, поттикнати од зголемената побарувачка за млеко, особено во североисточна Азија, посочи ФАО.

Пад во трговијата со жито

Во посебен извештај за понудата и побарувачката на пазарите на житни култури, ФАО ја потврди прогнозата според која производството годинава треба да достигне 2.819 милијарди тони, што би претставувало зголемување од 0,9 отсто во однос на 2022 година.

Тие ја потврдија проценката за производство од 785 милиони тони пченица годинава, што би претставувало намалување од 2,2 отсто во однос на 2022 година.

Прогнозата за жетвата на пченицата во ЕУ и Казахстан е благо намалена поради подолг период на неповолни временски услови, додека жетвата во Ирак и во САД треба да биде подобра од очекуваното, велат тие.

Во прогнозата за наредната година го забележуваат почетокот на сеидбата на зимската пченица на целата северна хемисфера, со проценка за само ограничен пораст на засеаните површини поради пониските цени годинава.

Обемот на трговија со жито во светот се заканува да се намали

Површината под пченица треба да се намали и во Украина, забележува ФАО, нагласувајќи го континуираното влијание на војната, што се манифестира во ограничен пристап до полињата и ниски цени на производителите и „не многу идеални временски услови“.

Тие потврдија дека потрошувачката на жито во сезоната 2023/2024 ќе биде требаше да се зголеми за околу еден процент, на 2,8 милијарди тони.

Тие благо ја намалија прогнозата за залихите на крајот на сезоната во јули следната година, на 881 милион тони, што би значело дека таа би била за 2,6 отсто повисока од нејзиниот почеток.

Обемот на светската трговија со жито треба во сезоната 2023/2024 година. намалување за 1,6 отсто, на околу 469 милиони тони, бидејќи намалениот индонезиски и африкански увоз би требало да надвладее над зголемените набавки во ЕУ и група земји од Далечниот Исток и Латинска Америка.

Фото: freepik.com

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови подпретседатели и три нови члена

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови подпретседатели и три нови члена

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Легализацијата на дивоградбите продолжува, но за многу поскапо

Легализацијата на дивоградбите продолжува, но за многу поскапо

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници