22 Јуни, 2024
0.0297

ЦЕНИ НА ГАСОТ: Во една европска земја ќе плаќаат поскапо од 1 јули

Објавено во: Економија 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Од 1 јули, милиони Французи ќе плаќаат за 11,7 отсто поскапо за гасот.  Ова го објави денеска Француската Регулаторна комисија за енергетика (CRE).

Регулаторната комисија за енергетика предупреди дека ова поскапување доаѓа по неколку месеци последователни падови на цените на бензинот и дека цените ќе продолжат да бидат пониски отколку во јануари 2024 година.

Поскапувањето изнесува 13,50 евра за мегават-час, што е последица на поскапувањето на дистрибутивните цени на товар на мрежниот оператор GRDF и фактурирано на добавувачите, пренесува Фигаро. 

Потрошувачката на гас во Франција се намалува, така што уделот на трошоците за дистрибуција на гас расте пропорционално и претставува постојано растечка ставка на сметките на француските граѓани. Европските фјучерси на гас се продаваа денеска на отворањето на берзата ТТФ по цена од 33,1 евро за мегават-час, јавува Танјуг. Во однос на гасот, ЕУ се стреми да не зависи од Русија. 

foto freepik.com/fanjianhua

Можеби ќе ве интересира

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни