22 Јуни, 2024
0.0339

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ е одлучен да го откупи и да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица,  а цената не е важна.

Вучиќ викендов при обиколката на Националниот музеј, заедно со претседателот на Република Српска, Милорад Додик, како дел од Првиот сесрпски парламент, изјави дека Србија ќе се обиде да го  купи прстенот за кој се верува дека ѝ припаѓал на принцезата Милица.

„Ние се трудиме да вратиме во земјата сè што е на аукции. Постои можност да сме го пронашле свршеничкиот прстен на кнегињата Милица. Ќе се обидеме да го откупиме тоа, да го вратиме во земјата и да го предадеме на Народниот музеј“, изјави тој.

Експертската група на еден од музеите работи на набавка на прстенот пронајден случајно во нива во околината на манастирот „Раваница’, кој е дарување на принцот Лазар, изграден помеѓу 70-тите и 90-тите години на 14 век.

Пронаоѓањето на златниот прстен на принцезата Милица важи за едно од  највредните откритија во последните години во српската средновековна археологија. Но, денеска е во приватна сопственост, а пронаоѓачот не ни знаел за што се работи, па почнал да се распрашува. На почетокот на годинава прекрасниот златен прстен, покриен со натписи од двете страни, бил донесен на анализа кај д-р Бранислав Цветковиќ, историчар на уметност и музејски советник во музејот во Јагодина и виш научен соработник во Балканолошкиот институт на САНУ.

Највпечатлива карактеристика на прстенот е механизмот на ротирачка рамка, кој се состои од ромбоидна плоча. На едната страна од ромбоидниот панел со рамка е прикажана врежана седечка фигура на престол, украсена со ниело, што е темна легура на сребро, бакар, олово и сулфур, која се користи за украсување скапи метални предмети. Откриено е дека златниот прстен го нарачал принцот Лазар за принцезата Милица. 

На внатрешната страна на прстенот има уште еден изгравиран текст, исполнет со ниело. Овој натпис всушност е изјава на љубов по повод свадба или брачен завет. Епиграфската анализа на текстот укажува дека прстенот потекнува од 14 век.

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание