10 Јули, 2020
0.0546

Бугарски совет: исели се од државата засекогаш!

Објавено во: Балкан, Економија 04 Октомври, 2012

Незадоволните Бугари, поточно  една третина, односно 36 отсто од нив своите деца би ги испратиле да живеат во странство, покажуваат податоците од национална анкета направена меѓу 20 и 27 септември.  Анкетата покажала дека  67 отсто% од анкетираните граѓани изјавиле  дека би ги испратиле децата да учат во странство што е за 3% повеќе отколку во 2009-та година. Вакви одговори  давале жителите на Софија, високообразовани, луѓе на возраст до 49 години. Над 70% се изјасниле дека би им препорачале на децата да заминат на работа во странство за определен временски рок. Голем е процентот и на оние кои во септември,  кажале дека имаат намера засекогаш да ја напуштат Бугарија, дури 14 проценти. Загрижува фактот што најголем дел од нив се со високо образование и невработени.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите