30 Септември, 2020
0.0195

БОРБА ЗА СТРУЧЕН КАДАР: Само 11 Анестезиолози остануваат во ГОБ „8 Септември“

Објавено во: Македонија 06 Јули, 2020

Во ГОБ „8 Септември“ остануваат само 11 анестезиолози, откако двајца во петокот поднеле оставки. 

Извори од најголемиот Ковид-центар во земјава за Фактор потврдија дека анестезиолозите во нивните оставки навеле дека ги напуштаат работните места поради тоа што повеќе не можат да го поднесуваат стресот и од приватни причини. Заминуваат во приватната болница Систина.

-Едниот лекар анестезиолог работеше кусо време во ГОБ „8 Септември“, пред неколку месеци дојде токму од „Систина“, каде што повтроно се враќа. Другиот анестезиолог е искусен лекар, со повеќегодишна пракса. Во оваа болница таботи повеќе од 10 години. Нема да биде лесно бидејќи сме во нејголемиот ек на епидемијата. Ќе правиме ротации, бараме од Клиники „Мајка Тереза“ да ни испратат дополнителна помош, вели изворот на Фактор.

Инаку, состојбата во ГОБ „8 Септември“, како што појаснуваат оттаму за Фактор е навистина тешка. Во моментов имаат околу 130 пациенти и најголемиот број се со тешка клиничка слика. Велат дека двајцата пациенти кои починале вчера биле хоспитализирани претходниот ден, не издржале ниту 24 часа во борбата со вирусот.

Во текот на денешниот ден се испишани 6 пациенти, но сепак, како што велат за Фактор, бројот на новопримени е поголем од оние кои заминуваат дома излекувани.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Одобрен продолжениот престој во училиштата

Одобрен продолжениот престој во училиштата