03 Август, 2021
0.0288

БЛИЗУ 180.000 ГРАЃАНИ СЕ ВАКЦИНИРАНИ: Можно е помладите да почекаат подолго за термин за вакцинација, приоритет се повозрасните

Објавено во: Македонија 14 Мај, 2021

Во Македонија се вакцинирани 150.000 граѓани со прва доза од вакцината против корона вирусот и уште 30.000 граѓани кои се ревакцинирани, информираше денеска министерот за Здравство Венко Филипче, кој нагласи дека вакциналниот процес се одвива непречено и на вакциналните пунктови за масовна имунизација, како и во здравствените домови. Истовремено, министерот го најави денешнопто пристигнување на нови 40.000 дози вакцини од АстраЗенека преку Ковакс механизмот, како и утрешната донација од 100.000 вакцини на Синофарм од кинеската армија.

-Продолжуваме да ставаме акцент на вакцинацијата на повозрасните граѓани, кои дополнително се пријавија, односно по 30.април, кога го направивме тој пресек и до кога имаше 140.000 пријавени. Сега се околу 160.000 пријавени на сајтот vakcinacija.mk, истакна Филипче.

Одговарајќи на новинарско прашање дали до утре, 15. мај, како што претходно беше нагласено, ќе добијат термин за вакцинација и помладите кои се пријавија во системот до 30.април, министерот даде позитивен одговор,

-Да, или утре, а можеби ќе биде и понеделник. Значи сите пријавени. Но, сега малку повеќе го ставаме акцентот на новопријавените, над 70 години, со цел да се заштити таа најкритична категорија граѓани. Што значи дека е можно помладите нешто подолго да почекаат, зошто сметаме дека приоритет е да се заштитат повозрасните граѓани, нагласи министерот за здравство.

А.Б.


Можеби ќе ве интересира

ПОЖАРНА ПАТРОЛА НА МВР НА ТЕРЕН - иако пожарот во кочанско е изгаснат, се прават контроли поради силниот ветер

ПОЖАРНА ПАТРОЛА НА МВР НА ТЕРЕН - иако пожарот во кочанско е изгаснат, се прават контроли поради силниот ветер

Гори и во близина на граничниот премин Богородица

Гори и во близина на граничниот премин Богородица

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОСТИГНАА КОНСЕНЗУС ЗА ПОГОЛЕМА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ОТЧЕТНОСТ НА СОБРАНИЕТО

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОСТИГНАА КОНСЕНЗУС ЗА ПОГОЛЕМА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ОТЧЕТНОСТ НА СОБРАНИЕТО

Ќе се одржи „Отворен ден на УКИМ“

Ќе се одржи „Отворен ден на УКИМ“

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши