23 Јули, 2024
0.0235

Битолчани им ја продадоа една од најпрофитните македонски компании на Британци

Објавено во: Економија 01 Октомври, 2021

Добивај вести на Viber

Една од 100-те најпрофитабилни македонски компании ЕРИ Корпорација е купена од британската Volution Group plc за непозната сума на пари, а новиот сопственик го превзема битолскиот произведувач на опрема за климатизација од браќата  Пецо, Борче и Зоран Талевски, како и од Митко Кокиноски.

ЕРИ Корпорација е четврта најуспешна компанија од Битола според остварениот профит во минатата година. Компанијата која своите производи ги пласира ширум пазарите во Европа лани оствари приходи од 10,7 милиони евра, што е за седум отсто повеќе од една година претходно. Профитот изнесува 2,2 милиони евра, а профитната маржа во однос на приходите е 20,6 отсто што ја прави една од најуспешните во земјата во овој сегмент. Во 2019-та профитот беше уште поголем и изнесуваше 2,5 милиони евра.

Еден од сопствениците, Пецо Талевски, не сака да зборува јавно за преземањето, но вели дека компанијата е брзорастечка, со оглед дека е формирана пред шест години, а поголемиот дел од уделот го поседуваат Македонци, но и дека имало странски соработници.

- На приходите и добивката може да се гледа позитивно, но треба да се знае и дека голем дел од инвестициите се должат на кредити кои треба да се враќаат. Инаку превземањето од британскиот купувач се случи со помош на една странска фирма-посредник, а ние во моментов имаме помеѓу 220 и 230 вработени, но сега не би сакал да зборувам јавно за тоа бидејќи има и други сопственици и за тоа е потребно заедничко мислење, вели Талевски. 

Volution Group plc е производител на опрема за вентилација за комерцијални и станбени клиенти. Со седиште во Кроули, Западен Сасекс, компанијата е котирана на Лондонската берза и е составен дел на индексот FTSE 250.

EРИ Корпорација ДООЕЛ Битола е компанија во која има и странски капитал и еден од најголемите светски производители и извозници на топлински разменувачи и вентилациски компоненти.

Минатата година се најде единствено зад Битолска Млекара, Цермат и Марковски компани според остварената добивка во Битола за годината 2020.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

ПАД НА ПРОДАЖБАТА НА СТАНОВИ И КУЌИ НИЗ ЕВРОПА: Еве каде најмалку купуваат „покрив над глава“

ПАД НА ПРОДАЖБАТА НА СТАНОВИ И КУЌИ НИЗ ЕВРОПА: Еве каде најмалку купуваат „покрив над глава“

ПОДЕМ НА ПАТУВАЊАТА СО ВОЗ: Кина изброја над 300 милиони железнички патнички патувања досега во летниот метеж

ПОДЕМ НА ПАТУВАЊАТА СО ВОЗ: Кина изброја над 300 милиони железнички патнички патувања досега во летниот метеж

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

БИЗНИСМЕНОТ АЗМАНОВ ОТКРИВА: Да, точно е дека продавам акции, а со парите сакам повторно да градам во Македонија, но ако тука не бива, ќе одам во Грција

БИЗНИСМЕНОТ АЗМАНОВ ОТКРИВА: Да, точно е дека продавам акции, а со парите сакам повторно да градам во Македонија, но ако тука не бива, ќе одам во Грција

Еден е Ворен Бафет од Пласница! Како „Пуцко Петрол“ од алашвериш со акции на ОКТА за еден ден заработи 7 милиони евра?

Еден е Ворен Бафет од Пласница! Како „Пуцко Петрол“ од алашвериш со акции на ОКТА за еден ден заработи 7 милиони евра?

МИСЛЕА ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ ДОЈДЕ САМА АКО ИЗГРАДАТ КУЌА И БАЗЕН - Вилите на море во една туристичка земја зјаат празни

МИСЛЕА ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ ДОЈДЕ САМА АКО ИЗГРАДАТ КУЌА И БАЗЕН - Вилите на море во една туристичка земја зјаат празни

КРИС ПАВЛОВСКИ Е СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО, РАБОТИ СО ТИМОТ НА ТРАМП ВО РАЗВИВАЊЕ НА RUMBLE - премиерот откри интересни детали

КРИС ПАВЛОВСКИ Е СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО, РАБОТИ СО ТИМОТ НА ТРАМП ВО РАЗВИВАЊЕ НА RUMBLE - премиерот откри интересни детали

Агенцијата за енергетика стана дел од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини

Агенцијата за енергетика стана дел од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини

ВОЗАЧИ, НОВО ПОЕВТИНУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве ги новите цени, ќе важат од полноќ

ВОЗАЧИ, НОВО ПОЕВТИНУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве ги новите цени, ќе важат од полноќ