22 Март, 2023
0.0202

БИТКОИНОТ ВО МИНАТАТА НЕДЕЛА СКОКНА ЗА 12 ОТСТО - и покрај падот на акците и банкротот на Џенезис

Објавено во: Финансии 21 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Криптовалутите се зголемија оваа недела дури и кога американските акции накратко се повлекоа од новогодишниот подем, а големиот крипто заемодавач поднесе барање за банкрот.

Биткоинот последен пат порасна за околу 12 проценти во текот на неделата, според Coin Metrics, додека етерумот се зголеми за 14 проценти.

За споредба, два од трите главни индекси забележаа губитничка недела, која беше скратена со празникот Мартин Лутер Кинг Џуниор. S&P 500 и Dow Jones Industrial Average паднаа на 0,9 отсто, односно 2,9 отсто минатата недела. Nasdaq Composite, сепак, помина подобро. Незначително порасна во текот на неделата и забележа раст од 5 отсто за годината, што ги предводи другите главни индекси.

Биткоинот и етерот поскапеа за 2,73 проценти и 2,15 проценти, соодветно, во истиот период од четири дена.

 „Се чини дека биткоинот тргува во согласност со Nasdaq и повторно ги ризикува средствата, по изминатите неколку месеци одвојување“, изјави за CNBC Силвија Јаблонски, извршен директор и главен инвестициски директор во Defiance ETFs.

„Ова е добра вест за крипто-инвеститорите бидејќи ако инфлацијата паѓа и ФЕД е поблиску до крајот отколку почетокот на економското затегнување, ризичните средства ќе здивнат и можеби повторно ќе привлечат инвеститори“.

Биткоинот се тргуваше во чекор со акциите во поголемиот дел од 2022 година, бидејќи институционалните инвеститори кои влегоа на крипто-пазарот претходната година, а владиниот стимул и заострувањето на монетарната политика од страна на Федералните резерви станаа најголеми двигатели на цените.

Сепак, во вториот дел од годината таа корелација се намали и цената на биткоинот остана релативно стабилна во услови на бран скандали и банкротства во крипто индустријата и општо губење на довербата во класата на средства.

Јаблонски рече дека биткоинот имал корист од скокот на перформансите оваа недела бидејќи краткорочните чувства ги фаворизираат акциите на Nasdaq. Дали ќе се одржи зависи од континуираниот пат на затегнување на ФЕД и дали тоа ќе ја турне економијата во рецесија или не, додаде таа.

Овонеделниот пораст на цените на криптовалутите доаѓа и во време на последниот удар за индустријата: Genesis, еден од најголемите кредитори во криптовалутите и еден од најголемите необезбедени управници на FTX, поднесе барање за стечај доцна во четвртокот навечер.

Овен Лау, аналитичар во Опенхајмер, рече дека овонеделниот пораст на криптовалутите е продолжување на порастот на ризичните средства што се случи во првите две недели од оваа година.

„Акциите на биткоин и дигитални средства беа препродадени минатата година“, рече тој. „Оваа предност е повеќе од ценета во негативните вести за колапсот на FTX, банкротот на BlockFi и падот на Genesis.

Инвеститорите сè уште се прашуваат какви потенцијални дополнителни ефекти од втор и трет ред би можеле да произлезат од неодамнешните експлозии.

(Извор: SEEbiz)

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДОБРА ПЛАТА ВО ГЕРМАНИЈА: Колкава е просечната?

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДОБРА ПЛАТА ВО ГЕРМАНИЈА: Колкава е просечната?

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“