04 Декември, 2023
0.0288

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

Објавено во: Свет 03 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Додека Украина се соочува со уште една сурова зима и нови жестоки битки со руските трупи, се чини дека поддршката за Киев полека почнува да опаѓа. Иако САД и земјите од ЕУ беа со Украина и и даваа поддршка од почетокот на војната, во однос на пари и оружје, ситуацијата полека се менува. Прво, Полска го забрани увозот на украинско жито за да ги заштити земјоделците, а потоа објавија дека повеќе нема да испраќаат оружје во Украина. Потоа, во САД беше донесен закон за привремено финансирање на федералниот буџет, од кој беше изземена дополнителната помош за Украина. На крајот, проруската партија Смер ССД предводена од поранешниот премиер Роберт Фицо победи на парламентарните избори во Словачка, што може значително да влијае на односите на земјата со Украина.

Шамар од Полска

Прво, полскиот премиер Матеуш Моравјецки рече дека неговата земја повеќе не испраќа оружје во Украина бидејќи трговскиот спор меѓу соседните земји ескалираше и неговата популистичка партија се соочи со притисок од екстремната десница на претстојните национални избори.

На крајот на септември, Моравјецки во телевизиско интервју изјави дека Полска „повеќе не пренесува никакво оружје во Украина бидејќи сега се вооружуваме со најмодерното оружје“.

Владиниот портпарол Пјотр Милер појасни дека земјата сега обезбедува само набавки на муниција и оружје, што беше претходно договорено, истакнувајќи дека „на украинската страна се појавија голем број апсолутно неприфатливи изјави и дипломатски гестови“.

Полска ја снабдува Украина со широк опсег на оружје, вклучувајќи тенкови Леопард 2 и борбени авиони МиГ од советската ера. Полјаците остануваат убедливо про-украински, верувајќи дека нивната нација ќе биде ранлива доколку Русија ја освои Украина. Сепак, постои и зголемен замор во општеството поради големиот број бегалци. Пред националните избори на 15 октомври, екстремно десничарската партија Конфедерација рече дека Полска не ја добива заслужената заслуга за вооружувањето на Украина и прифаќањето на нејзините бегалци.

Престрелките доаѓаат додека украинските сили полека напредуваат низ руските борбени линии во контраофанзива што не напредуваше толку брзо или како што првично се надеваше. Потегот на Полска би можел да има пошироки последици како што се приближува уште една зима. Лидерите на Киев лобираат за нова рунда напредно оружје, вклучително и ракети со поголем дострел.

Зрното во фокус

Камен на сопнување меѓу овие две земји е испораката на жито. Полска, Унгарија и Словачка соопштија дека новата забрана за увоз на жито од Украина е воведена за да се заштитат нивните фармери од презаситеноста на украинското жито на нивните пазари, што ги намалува цените и им штети на егзистенцијата. Киев одговори со жалба до Светската трговска организација против трите земји, што предизвика уште полути реакции од Полска.

Полските и украинските министри за земјоделство рекоа дека работат на решавање на ситуацијата на начин што ќе ги земе предвид интересите на двете земји. Во меѓувреме, Украина ја повлече тужбата против Словачка, додека двете страни бараа решение, објавија словачките власти.

Во Обединетите нации, Зеленски сугерираше дека земјите што се противат на Украина поради житото всушност работат во име на Русија.

Поради ова, Полска го покани на интервју украинскиот амбасадор во Варшава.

Тектонски промени во САД

Во исто време, американскиот претседател Џозеф Бајден вети континуирана поддршка за Украина, откако дополнителното воено финансирање беше исклучено од буџетскиот договор на американскиот Конгрес во последен момент. Привремената мерка, која беше воведена за да се спречи затворање на владата, не вклучуваше воена помош од 6 милијарди долари за Киев - главен приоритет на Белата куќа.

Републиканците се против натамошната воена помош, а многумина отворено се противат на пристапот на Бајден кон војната во Украина.

„Ние не можеме, под никакви околности, да дозволиме да престане американската поддршка за Украина“, рече Бајден.

САД веќе испорачаа околу 46 милијарди долари воена помош за Украина откако Русија ја започна својата инвазија во февруари 2022 година, а Бајден побара од Конгресот уште 24 милијарди долари.

Нова.рс.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ УКРАИНА Е ПРЕД ТОТАЛЕН КОЛАПС, ГЕНЕРАЛОТ НАЗАОРВ ПРЕДУПРЕДУВА: „Ова е алармантен сигнал за Запад

ДАЛИ УКРАИНА Е ПРЕД ТОТАЛЕН КОЛАПС, ГЕНЕРАЛОТ НАЗАОРВ ПРЕДУПРЕДУВА: „Ова е алармантен сигнал за Запад

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ, НАПАДНАТ И АМЕРИКАНСКИ РАЗУРНУВАЧ: Пентагон има информации

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ, НАПАДНАТ И АМЕРИКАНСКИ РАЗУРНУВАЧ: Пентагон има информации

НАПАДНАТ БРИТАНСКИ БРОД ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ: Инцидент во теснецот Баб ел-Мандеб

НАПАДНАТ БРИТАНСКИ БРОД ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ: Инцидент во теснецот Баб ел-Мандеб

КОИ НАМИРНИЦИ НИ СЕ СЕКОЈДНЕВИЕ, НО СЕ „УБИЕЦ„ ЗА СРЦЕТО: Кардиологот Мишел за опасностите од запушени артерии

КОИ НАМИРНИЦИ НИ СЕ СЕКОЈДНЕВИЕ, НО СЕ „УБИЕЦ„ ЗА СРЦЕТО: Кардиологот Мишел за опасностите од запушени артерии

ЛАЖНИ ДЕЛОВИ ОД МОТОРИ ВО АВИОНИ НА РАЈАНЕР: Откриени се при рутинска контрола

ЛАЖНИ ДЕЛОВИ ОД МОТОРИ ВО АВИОНИ НА РАЈАНЕР: Откриени се при рутинска контрола

ЕКСТРЕМИСТОТ ВО ПАРИЗ ГИ УДИРАЛ ТУРИСТИТЕ И СО ЧЕКАН: Ова е моментот кога полицијата го опколува, во рацете уште го држи оружјето

ЕКСТРЕМИСТОТ ВО ПАРИЗ ГИ УДИРАЛ ТУРИСТИТЕ И СО ЧЕКАН: Ова е моментот кога полицијата го опколува, во рацете уште го држи оружјето

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦЕНТАРОТ НА ПАРИЗ: Исламист со нож избоде три лица

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦЕНТАРОТ НА ПАРИЗ: Исламист со нож избоде три лица

(ВИДЕО) СЕ УРИВА СПОРТСКА САЛА НА ФИЛИПИНИТЕ: Децата бегаат, земјотресот направи паника

(ВИДЕО) СЕ УРИВА СПОРТСКА САЛА НА ФИЛИПИНИТЕ: Децата бегаат, земјотресот направи паника

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресоа Филипините, има евакуација

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресоа Филипините, има евакуација