03 Октомври, 2023
0.0230

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

Објавено во: Свет 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Американската актерка Кирсти Али, двократна добитничка на Еми, почина на 71-годишна возраст по кратка битка со ракот, соопшти нејзиното семејство.

Најпозната е по улогата во хумористичната серија „Кафуле наздравје“ од 80-тите и 90-тите години.

„Со тага ве известуваме дека нашата неверојатна, бестрашна и сакана мајка почина“, напишаа нејзините деца.

Ели доби Еми награда за улогата на сопственичка на паб во популарната серија, а глуми во Star Trek II, The Wrath of Khan, Die Beautiful и Look Who's Talking.

Во соопштението на семејството не е наведено од каков вид на рак боледувала актерката, но се нагласува дека „тај неодамна е откриен“.

Беше опкружена со најблиското семејство, се бореше до крај, а ни ја остави својата бескрајна радост на живеење и авантура“, се вели во соопштението на семејството.

Џон Траволта, кој глумеше со неа во „Погледни кој зборува“, и оддаде почит на социјалните мрежи.

„Имав една од најпосебните врски со Кирсти. Те сакам Кирсти“, Знаме дека че се видиме повторно, напиша тој на својот профил на Инстаграм.


ФОТО: Instagram

Можеби ќе ве интересира

МАСК ЈАВНО ГО ИСМЕА ЗЕЛЕНСКИ, СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГОРАТ: „Кога ќе поминат пет минути, а не сте побарале милијарда долари помош“

МАСК ЈАВНО ГО ИСМЕА ЗЕЛЕНСКИ, СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГОРАТ: „Кога ќе поминат пет минути, а не сте побарале милијарда долари помош“

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда