06 Декември, 2022
0.0207

Бензините поскапуваат од полноќ

Објавено во: Економија 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Од полноќ имаме нови цени на горивата. 

Бензините поскапуваат за половина денар, а дизелот поевтинува за еден денар. Како што објави Регулаторната комисија за енергетика(РКЕ), Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 95 денари за литар, а Еуросупер БС-98 по цена од 97 денари за литар. Новата цена на дизелот е 85 денари за литар. За пола денар се намалува цената на Екстра лесното масло за домаќинство кое од полноќ ќе се продава по цена од 83,5 денари за литар, а се зголемува малопродажната цена на мазутот која ќе изнесува 54,963 ден/кг.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Лукаревска не се согласува дека даночната реформа се сведе на козметички промени

Лукаревска не се согласува дека даночната реформа се сведе на козметички промени

КОНЕЧНО УСТАВНИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ – РАЗГОВОРИТЕ ЗА СПОРНИОТ ЗАКОН ТРЕБА ДА ПРОДОЛЖАТ

КОНЕЧНО УСТАВНИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ – РАЗГОВОРИТЕ ЗА СПОРНИОТ ЗАКОН ТРЕБА ДА ПРОДОЛЖАТ

Не трпам директори што не плаќале струја, вели Ковачевски

Не трпам директори што не плаќале струја, вели Ковачевски

Европа ја чека рецесија?

Европа ја чека рецесија?

Се јави земја која ќе купува руска нафта и гас

Се јави земја која ќе купува руска нафта и гас

Објавен е список - проверете дали ќе добиете финансиска поддршка за справување со енергетската криза

Објавен е список - проверете дали ќе добиете финансиска поддршка за справување со енергетската криза

Што се случува со инфлацијата во Турција?

Што се случува со инфлацијата во Турција?

Трансформаторот за РЕК Битола заглави, ЕСМ го испраќа комерцијалниот директор во Турција

Трансформаторот за РЕК Битола заглави, ЕСМ го испраќа комерцијалниот директор во Турција

Шефовите на германската и француската централна банка: Ќе ја вратиме инфлацијата на два отсто

Шефовите на германската и француската централна банка: Ќе ја вратиме инфлацијата на два отсто