27 Октомври, 2021
0.0311

Белорусија купи компири од Македонија затоа што нивните биле скапи

Објавено во: Економија 22 Септември, 2021

Украина стана најголемиот извозник на компири во Белорусија за седум месеци од 2021 година, откако достави 15,5 илјади тони за земјата, пресметаа аналитичарите на порталот ИстФрут на украинската асоцијација за овошје и зеленчук (УПОА), пренесува РИА Новости.

"Најголемиот снабдувач на компири за Белорусија во првите седум месеци од 2021 година беше Украина, од каде што беа увезени 15,5 илјади тони зеленчук. Белорусија, исто така, купи компири од Русија, Азербејџан, Северна Македонија, Египет и Германија", пишува изданието.

Белорусија е позната како извозник на компири, но цените во овој период повисоки отколку во сите други земји во регионот. Сега се продаваат во просек 70 отсто поскапо од вообичаеното во овој период од годината.


Можеби ќе ве интересира

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!