29 Ноември, 2023
0.0259

Белградската кула во знакот на Новак: Вака Србија му се заблагодари на Ѓоковиќ

Објавено во: Балкан 29 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Честитки пристигнуваат од сите страни, а меѓу нив беше и „белградската“ кула која се наоѓа на шеталиштето Сава, а блескаше во чест на најдобриот српски тенисер.

Веќе нема дилема. Новак Ѓоковиќ е најдобар во историјата. Тоа уште еднаш го потврди освојувајќи ја јубилејната 10-та титула на Австралија опен, а воедно и 22-риот Грен слем во својата богата кариера.

Новак ечеше низ Мелбурн. Ниту повредата на задната ложа, ниту силно мотивираните противници, кои ги „пореди“ како на лента, не можеа да направат ништо за него. Последен во низата беше Стефанос Циципас, кого Ноле го совлада во финалето, со фантастични 3:0 во сетови.

Честитки пристигнуваат од сите страни, а меѓу нив беше и „белградската“ кула која се наоѓа на шеталиштето Сава, а блескаше во чест на најдобриот српски тенисер. 

Видео од белградската кула која блескаше во чест на Ѓоковиќ може да го видите на следниов линк.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините

ЕВЕ КАКО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИТЕ НА КОСОВО: Помеѓу два огна

ЕВЕ КАКО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИТЕ НА КОСОВО: Помеѓу два огна

РАЈАНЕР ЌЕ ПОЧНЕ ДА ЛЕТА ОД САРАЕВО: Авиопревозникот ги откри првите пет дестинации

РАЈАНЕР ЌЕ ПОЧНЕ ДА ЛЕТА ОД САРАЕВО: Авиопревозникот ги откри првите пет дестинации

ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕ СЕ СЛУЧИЛО ВО БЕЛГРАД: Автобус хармоника се преполови во движење

ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕ СЕ СЛУЧИЛО ВО БЕЛГРАД: Автобус хармоника се преполови во движење

„РУСИЈА ИМА ДОЛГОРОЧЕН ПЛАН“, РЕГИОНОТ Е ОД ГОЛЕМА ВАЖНОСТ ЗА НАТО: Можен ли е нов конфликт на Балканот?

„РУСИЈА ИМА ДОЛГОРОЧЕН ПЛАН“, РЕГИОНОТ Е ОД ГОЛЕМА ВАЖНОСТ ЗА НАТО: Можен ли е нов конфликт на Балканот?

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

ВУЧИЌ ДО БУГАРИТЕ: Ни замеруваат што ние сме многу попопуларни од нив во Македонија

ВУЧИЌ ДО БУГАРИТЕ: Ни замеруваат што ние сме многу попопуларни од нив во Македонија

ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ: Денот на косовските безбедносни сили се одбележува со амблеми на „Голема Албанија“

ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ: Денот на косовските безбедносни сили се одбележува со амблеми на „Голема Албанија“

ДРАЧ КАКО МОНАКО НА ЈАДАРАНОТ, НОВ ПРОЕКТ НА БИЗНИСМЕНОТ АЛАБАР: Ќе се градат 12.000 луксузни апартмани и хотели, места за суперјахти и крузери

ДРАЧ КАКО МОНАКО НА ЈАДАРАНОТ, НОВ ПРОЕКТ НА БИЗНИСМЕНОТ АЛАБАР: Ќе се градат 12.000 луксузни апартмани и хотели, места за суперјахти и крузери