29 Февруари, 2024
0.0332

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

Објавено во: Балкан 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Српската дијаспора во изминатиот период имаше значаен удел во продажбата на недвижности во Србија. Иако интересот на гастарбајтерите претходно беше насочен кон локации како што е Белград на вода, кој беше претставен како „елитна“ населба, сега Србите од странство се насочени кон нови градби во другите делови на главниот град и на планините.

Србите кои подолго време живеат и работат во странство купуваат недвижен имот за дополнително да се обезбедат по враќањето во Србија, но и се повеќе поради издавањето станови или куќи, што е многу профитабилен бизнис.

Белград дефинитивно е на листата на локации кои се интересни за Србите од странство, а интересот владее за новоизградените станови.

Според податоците на порталот 4зида, најбарани станови во новоградба и станови во планина има во Златибор и Копаоник, за кои има и најмногу огласи.

Освен за овие две планини, потенцијалните купувачи од дијаспората се повеќе се интересираат за станови во Дивчибари, Тара, а ваков вид на недвижности се продаваат и во Врњачка бања.

Катарина Лазаревиќ, агент за недвижности, во изјава за Нова.рс вели дека дијаспората купувала повеќе станови во Белград на вода, за потоа да ги издава.

„Сега не е толку многу како порано. Тоа се претежно индивидуални случаи, нема масовни набавки. Постојат две опции - да се вратите овде за да живеете во пензија или да купите имот за изнајмување. Најголем број од нив се од Канада“, вели Лазаревиќ.

Таа напоменува дека оние кои сакаат да вложат вишок пари, гледаат што можат да продадат по добра цена и дека најчесто се одлучуваат за стан во нова зграда во Белград, дури и за станови на Копаоник или за недвижнини на Златибор, во кои постои можност да се ангажираат агенции кои ќе се занимаваат со издавање за нив.

„Најмногу сакаат стан во нова зграда, која е уредена и немаат време да бараат многу. Им е важно станот да има гаража и се подготвени дури и да го купат мебелот, ако некој веќе живеел во станот. Тие се одлучуваат за станови од 70 до 100 квадрати. Оние кои се враќаат да живеат во Србија, сакаат да се населат или каде живееле претходно или во населби каде што познаваат некого. Во Белград генерално сакаат да бидат во центарот, во Врачар, каде што имаат пријатели и каде што можат да обиколат се пеш“, објаснува Катарина Лазаревиќ.


Можеби ќе ве интересира

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“