28 Мај, 2023
0.0227

БАРАЊЕ ДО ПУТИН ДИРЕКТНО ОД БРИСЕЛ: „Русија да ја деблокира клучната рута, ова е покана“

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, испрати покана до Москва за разговори со цел да се овозможи извоз на украинската пченица која стои во пристаништата како резултат на руската поморска блокада.

„Најважно е да се деблокира Црното Море. Ова е покана за Русија“, рече фон дер Лајен во интервју за Ројтерс на маргините на Светскиот економски форум во Давос.

Таа оцени дека кризата со храна брзо се приближува и дека е потребен некаков дијалог со Москва за да се „отклучат“ 20 милиони тони пченица блокирани во Украина.

„Не може да биде во интерес на Русија луѓето да умираат од глад во светот поради Русија“, рече фон дер Лајен, додавајќи дека треба да се најде решение за да се создаде коридор за транспорт на храна.

Русија и Украина заедно учествуваат со речиси една третина во светската понуда на пченица, а Украина е и голем извозник на пченка, јачмен, сончоглед и масло од репка.

Фон дер Лајен оцени дека Европската унија треба да го зајакне сопственото земјоделско производство преку обезбедување бенефиции за земјоделците за други култури или да го зголеми производството на пченица.

Што се однесува до финансирањето на обновата на Украина по војната, таа вели дека ЕУ размислува да ги искористи замрзнатите средства на руската централна банка и руските олигарси.

„Основното чувство за правда ни кажува дека треба да го погледнеме и да го разгледаме. Тоа не е тривијална работа, уништувањето на Украина беше направено со руската целосно неоправдана војна, и затоа, ако целиот свет помогне во обновата на Украина, Русија треба да исто така сноси фер дел од тој трошок“, додаде Фон дер Лајен.

ФОТО: EPA/LAURENT GILLIERON

Можеби ќе ве интересира

ЕРДОГАН ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ: Во Турција се слави еуфорично за неговиот нов мандат

ЕРДОГАН ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ: Во Турција се слави еуфорично за неговиот нов мандат

ЕРДОГАН ИМА ОГРОМНА ПРЕДНОСТ ПРЕД КИЛИЧДАРОГЛУ: Први прелиминарни резултати од изборите во Турција

ЕРДОГАН ИМА ОГРОМНА ПРЕДНОСТ ПРЕД КИЛИЧДАРОГЛУ: Први прелиминарни резултати од изборите во Турција

ЕВЕ ШТО ГИ ЧЕКА АЛБАНСКИТЕ МИГРАНТИ КОИ СО БРОДОВИ ЌЕ СТИГНАТ ВО БРИТАНИЈА: Лондон покренува кампања, огласот ќе биде и на албански јазик

ЕВЕ ШТО ГИ ЧЕКА АЛБАНСКИТЕ МИГРАНТИ КОИ СО БРОДОВИ ЌЕ СТИГНАТ ВО БРИТАНИЈА: Лондон покренува кампања, огласот ќе биде и на албански јазик

ПОКРИВОТ ОД ГЕРМАНИЈА, МЕРМЕРОТ ОД ИНДИЈА, ОВА Е ЛУКСУЗНАТА РЕЗИДЕНЦИЈА НА „ТУРСКИОТ СУЛТАН“: Медиумите откриваат колку чинат само тапетите на Ердоган

ПОКРИВОТ ОД ГЕРМАНИЈА, МЕРМЕРОТ ОД ИНДИЈА, ОВА Е ЛУКСУЗНАТА РЕЗИДЕНЦИЈА НА „ТУРСКИОТ СУЛТАН“: Медиумите откриваат колку чинат само тапетите на Ердоган

КИЕВ ПОД ЖЕСТОК УДАР НА 40 ДРОНОВИ-КАМИКАЗИ: Најголемиот руски напад е извршен еден ден пред прославата на Денот на Киев

КИЕВ ПОД ЖЕСТОК УДАР НА 40 ДРОНОВИ-КАМИКАЗИ: Најголемиот руски напад е извршен еден ден пред прославата на Денот на Киев

ПО СКОРО 70 ГОДИНИ ГО ЗАТВОРААТ ПОЗНАТОТО КИНО НА ОТВОРЕНО: На 9. јули ќе биде последната проекција

ПО СКОРО 70 ГОДИНИ ГО ЗАТВОРААТ ПОЗНАТОТО КИНО НА ОТВОРЕНО: На 9. јули ќе биде последната проекција

АМЕРИКА ИЗБЕГНА БАНКРОТ: Договорот беше објавен без никакво славење

АМЕРИКА ИЗБЕГНА БАНКРОТ: Договорот беше објавен без никакво славење

ПОВТОРНО ЕРДОГАН ИЛИ КИЛИЧДАРОГЛУ, ШТО ПОКАЖУВААТ АНКЕТИТЕ: Дали Турција е подготвена на промени

ПОВТОРНО ЕРДОГАН ИЛИ КИЛИЧДАРОГЛУ, ШТО ПОКАЖУВААТ АНКЕТИТЕ: Дали Турција е подготвена на промени

(ВИДЕО) Истанбулскиот градоначалник на босански му порача на Ердоган дека нема да добие уште еден мандат

(ВИДЕО) Истанбулскиот градоначалник на босански му порача на Ердоган дека нема да добие уште еден мандат