28 Февруари, 2021
0.0196

Бараат закон за обештетување - оштетените од Еуростандард имале средби со сите политички партии

Објавено во: Финансии 18 Септември, 2020

Иницијативниот одбор на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард Банка соопшти дека одржале состаноци со сите пратенички групи во Собранието за поддршка во изнаоѓање на итно, изводливо и ефикасно решение за оштетените физички и правни лица.

Оштетените штедачи бараат итно носење на законско решение со кое државата ќе ги преземе побарувањата на физичките и на правни лица, депоненти во Еуростандард Банка, и во целост ќе ги обештети, а потоа државата да наплати од стечајната маса.

„За ова наше барање, Здружението претходно доби поддршка и од Владата на состанокот со премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Фатмир Битиќи на кој беше искажана волја за наоѓање на решение на проблемот. Пратеничките групи на СДСМ, на ВМРО-ДПМНЕ, на ДУИ, на Алијанса за Албанците, на Алтернатива и на Левицам дадоа целосна поддршка за носење на законско решение во најскоро време со кое ќе се изврши целосно парично обештетување на физичките и правни лица депоненти од Еуростандард Банка“, се наведува во соопштението од Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард Банка.

А како што Фактор веќе пишуваше, формиран е и Одбор на доверители на Еуростандард банка, во кој членуваат Фондот за осигурување депозити, преку кој сега оди обесштетувањето, како и доверителите - компаниите ЕВН и ЈП Водовод и канализација. 

Можеби ќе ве интересира

Заради измамнички и манипулативни дејствија, КХВ трајно му ја одзема дозволата на Друштвото за инвестиционо советување Ј.К. Морган и Велтх Менаџмент ДООЕЛ Скопје

Заради измамнички и манипулативни дејствија, КХВ трајно му ја одзема дозволата на Друштвото за инвестиционо советување Ј.К. Морган и Велтх Менаџмент ДООЕЛ Скопје

По повод 190-годишнината, Групацијата Генерали најавува инвестиции во закрепнување на европските економии

По повод 190-годишнината, Групацијата Генерали најавува инвестиции во закрепнување на европските економии

Осигурителните компании да не делат дивиденда: Препорака од регулаторот АСО

Осигурителните компании да не делат дивиденда: Препорака од регулаторот АСО

ДО 30 СЕПТЕМВРИ НЕМА ИСПЛАТА НА ДИВИДЕНДИТЕ ВО БАНКИТЕ - НБМ со мерка поради неизвесноста од коронакризата

ДО 30 СЕПТЕМВРИ НЕМА ИСПЛАТА НА ДИВИДЕНДИТЕ ВО БАНКИТЕ - НБМ со мерка поради неизвесноста од коронакризата

Уставен суд ги разочара штедачите - не го „чепка“ законот со кој Фондот има предност при наплатата од стечајната маса

Уставен суд ги разочара штедачите - не го „чепка“ законот со кој Фондот има предност при наплатата од стечајната маса

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ОСТРО ЗА ТРИФУН КОСТОВСКИ: Ни должи седум милиони евра и не плаќа неколку месеци

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ОСТРО ЗА ТРИФУН КОСТОВСКИ: Ни должи седум милиони евра и не плаќа неколку месеци

Генерали инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда треба да истраат и да продолжат со периодични плаќања

Генерали инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда треба да истраат и да продолжат со периодични плаќања

ЌЕ ИМА ПЕНЗИИ: Од утре почнува етапната исплата

ЌЕ ИМА ПЕНЗИИ: Од утре почнува етапната исплата

МБА ПОВИКУВА: Сите фирми кои се клиенти на банките и штедилниците да се пријават во Регистарот на вистински сопственици

МБА ПОВИКУВА: Сите фирми кои се клиенти на банките и штедилниците да се пријават во Регистарот на вистински сопственици