11 Декември, 2023
0.0221

Баланс+ со поддршка на Сојузот на дијабетичари: Одбележан е Светскиот ден за борба против дијабетес

Објавено во: Мои пари 17 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија го одбележа Светскиот ден за борба против дијабетесот со одржување низа активности преку кои ќе влијае за надминување на предизвиците за луѓето со дијабетес во Македонија. Со централната активност, форумот каде учествуваа сите клучни фактори од јавните здравствени институции, беше испратена пораката дека треба да се дејствува превентивно пред ситуацијата со дијабетесот во Македонија стане непоправлива. Сојузот потенцира дека клучно во превентивното делување е партнерството и соработката со здравствените власти, образовните установи и приватниот сектор.


„Наша заложба како здружение е да поттикнеме широка акција за подигнување на свесноста за дијабетесот и за потребите на лицата со дијабетес во Македонија. Снабденоста со потребната терапија и средства за менаџирање на дијабетесот, се суштинските прашања но тука не застанува потребата. Нашата состојба е директно поврзана со физичка активност, стрес од секојдневие, но и со исхраната и достапноста на соодветни производи за исхрана, како и знаењето на лицата со дијабетес за правилната исхрана. Затоа целиме кон соработки што ќе ни го овозможат тоа што е потребно и неопходно во секојдневните предизвици со внесување на храна и ќе ја едуцираат нашата јавност, а една таква соработка е овогодинешната со Битолска млекара преку која го едуцираме членството за потребните промени во исхраната, за достапноста на млечни производи како Баланс+ кои се препорачливи за консумирање, кои се бенефитите од истите и значењето на достапноста низ целата држава, истакнува Димче Велев, претседател на Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија.

Дел од оваа соработка се повеќе работилници, средби, советувалишта и настани каде се информираат и едуцираат членовите на здруженијата за придобивките од промена на исхраната и што е соодветно да се консумира.

„Ја инициравме оваа соработка затоа што како компанија од млечната индустрија ги знаеме предизвиците на луѓето со дијабетес и колку е потребно за нив да ја имаат потребната информација што е добро и корисно. Исто така, имаме производ како Баланс+ чии придобивки се докажани со клиничка студија и кој помага и дијабетичарите да имаат квалитетна исхрана, а достапноста на соодветни производи е клучно прашање за голем број лица со дијабетес. Едукацијата на членството за достапноста на вакви производи е значаен чекор затоа што станува збор за голем број граѓани од сите возрасти и нивната потреба од соодветни висококвалитетни производи“, истакна Полексена Јанкуловска, pегионален маркетинг менаџер на Бимилк.

Дијабетот како хронично метаболно заболување, кое се карактеризира со покачено ниво на глукоза во крвта, поради недостаток или нарушена секреција на инсулин од панкреасот, е многу поврзан со начинот на исхрана. Покаченото ниво на шеќерот во крв доведува до сериозно оштетување на срцето, крвните садови, бубрезите, очите и нервите.

Според податоците одИнститутот за јавно здравје(ИЈЗ), во Македонијаима регистрирано околу 116 000 лица со дијабетес а во 2022 година, бројот на новодијагностицирани болни со дијабет изнесува 7737 случаи. Во Сојузот се вклучени сите здруженија од Македонија и нивната работа се однесува на потребите на лицата со дијабетес.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

ДАРКО КАЛИН И ДЕЈАН ТРАЈКОСКИ ЌЕ ВОЗАТ МЕРЦЕДЕСИ ОД НАГРАДНАТА ИГРА „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА “ на 2win.mk

ДАРКО КАЛИН И ДЕЈАН ТРАЈКОСКИ ЌЕ ВОЗАТ МЕРЦЕДЕСИ ОД НАГРАДНАТА ИГРА „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА “ на 2win.mk

Шпаркасе Банка: Кој прв до VIBE ON – CASHBACK?

Шпаркасе Банка: Кој прв до VIBE ON – CASHBACK?

Сава пензиско друштво е европски победник во категоријата на управувачи со средства до 1 милијарда евра

Сава пензиско друштво е европски победник во категоријата на управувачи со средства до 1 милијарда евра

Преку зголемена контрола на тутунот, нови даночни реформи и промена на Законот за пушење до намалување на црните статистики од пушењето

Преку зголемена контрола на тутунот, нови даночни реформи и промена на Законот за пушење до намалување на црните статистики од пушењето

Cash in – Нова услуга за депонирање готовина на Вашата сметка преку банкоматите на Стопанска банка а.д. Битола

Cash in – Нова услуга за депонирање готовина на Вашата сметка преку банкоматите на Стопанска банка а.д. Битола

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Претпродажбата на паметниот телефон Samsung Galaxy S23 FE е достапна во Македонија

Претпродажбата на паметниот телефон Samsung Galaxy S23 FE е достапна во Македонија

Тимот на „Макпетрол” ќе учествува на светската младинска карате лига во Венеција

Тимот на „Макпетрол” ќе учествува на светската младинска карате лига во Венеција