10 Јуни, 2023
0.0255

Атмосферата зоврива: Пандов со порака до Спасовски повеќе да се занимава со Бугарите, а помалку со Македонците

Објавено во: Македонија 03 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Александар Пандов, претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, кој најави формирање на ножни стражи за чување на гробот на Гоце Делчев пред утрешното одбележување на 151-годишнината од раѓањето, му порача на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дека прави се да има што помалку посетеност утре пред моштите на деецот.
Според Пандов, Спасовски „повеќе се занимава како да ги одвлече Македонците од посета на местоито на настанот, отколку гостите од Бугарија кои имаат намера да провоцираат“.
- Гледам дека Спасовски прилично многу се занимава со Македонците, а многу помалку со оние кои имаат задни намери и доаѓаат на ексзурзии од Бугарија со задни намери. Искрено очекував да каже кои се тие агентурни мрежи и нечисти пари со кои се финансираат бугарските клубови, но тој повеќе се занимава со патриотите.

Па да одговорам...

Да не беше повикот на Патриотскиот институт „Гоце Делчев“ и утре МВР ќе чуваше џамбази и други пробисвети кои ќе лаеа дека Македонија била бугарска. Спасовски да си ја гледа работата и да не прави коалиции со неофашистите од Бугарија, тие се проблем за државата, а не патриотите кои нема да дозволат сквернавење на македонското достоинство, херои, историја и идентитет, реагира Пандов на социјалните мрежи.


Можеби ќе ве интересира

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп