29 Февруари, 2024
0.0265

АРГЕНТИНА СЕ ПРЕМИСЛИ: Не сака да биде дел од БРИКС

Објавено во: Економија 01 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Јужноамериканската држава Аргентина нема да биде дел од БРИКС. 

Новата министерка за надворешни работи Дијана Мондино, денеска изјави дека нејзината земја нема да се приклучи кон групата земји во развој БРИКС, иако претходната влада тоа помпезно го најави.

Аргентина беше една од шесте земји кои беа поканети да станат нови членки на блокот на годишниот самит во Јоханесбург во август. БРИКС во моментов го сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.  Медиумите потсетуваат дека годинашната покана за членство во БРИКС, аргентинскиот претседател Алберто Фернандез помпезно ја прослави. Рече дека станува збор за „одлична можност“. 

„Ги отвораме можностите за приклучување кон нови пазари и консолидирање на постојните, како и зголемување на инвестициите, отворање работни места и зголемување на увозот“, рече тогаш Фернандез. 

Меѓутоа, Политико истакнува дека претседателот Милај, кој беше избран во ноември, вети дека драматично ќе ја промени надворешната политика на Аргентина, вклучувајќи ги и нејзините односи со двата главни трговски партнери и основачите на БРИКС, Бразил и Кина. Милај го нарече бразилскиот лидер Луис Инасио Лула да Силва „лут комунист“, а остро ја критикуваше и Кина. Воедно,  се закани дека ќе ги прекине врските. 

Можеби ќе ве интересира

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот