29 Март, 2023
0.0205

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

Објавено во: Економија 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Кочо Анѓуѓев како претставник на енергетската асоцијација на денешниот енергетскли панел организиран од Владата најави дека од мај или јуни производителите на електрична енергија од фотонапонските централи ќе имаат доволно вишоци за да можат да ја продаваат оваа струја како извозна.

За тоа, според поранешниот вицепремиер за економски прашања е потребно производителите од обновливи извори на енергија да балансираат успешно со струјата и да ја задржуваат во батерии, но за инвестирање во овие технологии потребно е да се донесат подзаконските акти.

- Вие денеска ако сакате да ставите батерија, нема кој да ви даде дозвола. што е тоа?градба?опрема?Треба да се регулира и тоа треба да се направи брзо за да не бидеме изненадени, бидејќи јас очекувам дека веќе овој мај или јуни ќе имаме вишоци на енергија од фотоволтаици во Македонија кои што ќе треба да бидат извезувани, нагласи Анѓушев.

Според бизнисменот, вишокот на електрична енергија во одредени периоди за да не пропадне ќе може да се искористи и за производство на хидроген како гориво.

Можеби ќе ве интересира

ПЛАТА И ДО 3.000 ЕВРА, ЗА КЕЛНЕРИТЕ ДО 1.500 - потрагата по сезонци никогаш поголема, еве кои земји се „најзагрозени“

ПЛАТА И ДО 3.000 ЕВРА, ЗА КЕЛНЕРИТЕ ДО 1.500 - потрагата по сезонци никогаш поголема, еве кои земји се „најзагрозени“

ПУКА БАЛОНОТ НА ПАЗАРОТ НА НЕДВИЖНОСТИ? Падот на цените на становите е видлив во повеќе држави, ќе биде ли ова сигнал и за Балканот

ПУКА БАЛОНОТ НА ПАЗАРОТ НА НЕДВИЖНОСТИ? Падот на цените на становите е видлив во повеќе држави, ќе биде ли ова сигнал и за Балканот

НЕ ИМ Ѐ ПОТРЕБЕН ФАКУЛТЕТ, А ЗАРАБОТУВААТ НАД 1.000 ЕВРА! Едно работно место во Србија носи и до 4.000 евра

НЕ ИМ Ѐ ПОТРЕБЕН ФАКУЛТЕТ, А ЗАРАБОТУВААТ НАД 1.000 ЕВРА! Едно работно место во Србија носи и до 4.000 евра

ДЗР: Приходите на пензискиот фонд не ја покриваат исплатата на социјалните бенефиции

ДЗР: Приходите на пензискиот фонд не ја покриваат исплатата на социјалните бенефиции

Испораките на нафта од Русија во Индија се зголемени за 22 пати

Испораките на нафта од Русија во Индија се зголемени за 22 пати

ДАЛИ КОЛАПСОТ НА НЕКОЛКУ БАНКИ Е ВОВЕД ЗА ПОДЛАБОКА БАНКАРСКА КРИЗА: Каква е состојбата десет дена подоцна?

ДАЛИ КОЛАПСОТ НА НЕКОЛКУ БАНКИ Е ВОВЕД ЗА ПОДЛАБОКА БАНКАРСКА КРИЗА: Каква е состојбата десет дена подоцна?

Бектеши: Утре на седница ќе се замрзнат цените на хигиенските производи

Бектеши: Утре на седница ќе се замрзнат цените на хигиенските производи

Пензионерка го пресретна Ковачевски во маркет за да му се пожали на цените

Пензионерка го пресретна Ковачевски во маркет за да му се пожали на цените

Љупчо Николовски: Кромидот не смее да биде 100 денари килограм

Љупчо Николовски: Кромидот не смее да биде 100 денари килограм