05 Октомври, 2022
0.0308

Ангел Димитров вели дека во Македонија мора да се случи катарза

Објавено во: Македонија 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Бугарија не смее да си дозволи да ѝ се врши притисок, проблемите се во Северна Македонија, вели бугарскиот историчар Ангел Димитров. 

Претседателот на мешовитата бугарско-македонска историска комисија, Ангел Димитров како што пишуваат бугарските медиуми изјавил дека Бугарија треба да ја брани својата позиција.

„Ако сме сигурни во нашата позиција, тогаш треба да ја браниме истата. Ова е паршање на достоинство. По 2018 година двете делегации се таму, но има само средби, а не и заедничко чествување“, вели Димитров.

Рече дека мора да се сретнат со македонските колеги. 

„Катарзата мора да се одвива во нивната држава бидејќи се уште нема критичка анализа на сопственото минато“, вели Димитров.

Бугарија нема да го тргне ветото за Македонија. Бугарскиот претседател Румен Радев и порача на Владата дека треба да биде свесна дека во однос на Македонија има силен национален консензус и доколку се наруши дијалогот во самата владејачка коалиција мора да се знае кои се причините.

Можеби ќе ве интересира

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Заедно можеме повеќе

Заедно можеме повеќе

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши