25 Април, 2024
0.0289

АНА БРНАБИЌ СО ОБЈАСНУВАЊЕ: Ја почитувам Германија, но моја желба е да не почитуваат и нас

Објавено во: Балкан 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Премиерката Ана Брнабиќ денеска се осврна на изјавите на претседателот на Комисијата за надворешни работи на германскиот Бундестаг, Михаел Рот за изборите и рече дека ја почитува Германија и нејзините политичари и дека единствена желба и е Германија да ја почитува Србија и нејзината суверенитет на ист начин и не се меша во внатрешните работи.работни места.

„Имате германски политичар кој вели дека Србија треба веднаш да ги спроведе препораките на ОДИХР, а тие (Германија) не. Чувствувам потреба да кажам дека тие како сериозна држава треба да ги слушаат советите што и ги даваат на Србија. Имаа пет препораки и ниту една не беше спроведена, па добија 10 препораки. За разлика од Србија која ги спроведува препораките, и во последниот извештај имавме помалку, во однос на претходниот“, рече премиерот на прес-конференцијата по седницата на Претседателството на СНС.

Кога станува збор за изјавите на претседателот на Националното движење на Србија и пратеник Мирослав Алексиќ и меѓународната истрага, Брнабиќ рече дека се чини дека тој и заменик-претседателот на Партијата за слобода и правда Борко Стефановиќ имаат измислен пријател, бидејќи не некој ја виде таа меѓународна истрага.

„Водат истрага со замислени пријатели, оваа истрага ја водат секој ден. Браво, нека продолжат. Сè додека им е во мислите, не можеме многу да помогнеме, но не задира во суверенитетот на Србија. Јас не сум задолженА за тоа. За се друго, меѓународни истраги во таа форма, како што сакаат, како што бараа да гласа Европскиот парламент, како што велат ќе изгледа во нивното идеално сценарио, тоа никогаш нема да се случи во Србија додека луѓето од СНС бараат," таа рече.

Премиерката додаде дека не верува оти опозицијата некогаш ќе биде на власт бидејќи луѓето во Србија пред сè го ценат својот суверенитет, независност и слобода.

„Тука сме да го браниме. Да ги почитуваме другите земји и да бараме да ја почитуваат Србија. Меѓународната истрага никогаш“, рече таа.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“