13 Јуни, 2024
0.0268

АМЕРИКАНЕЦ ГИ ЗБЕСНА БАЛКАНЦИТЕ: „Тука се е споро, секогаш има време за кафе, а боледувањата се неограничени“

Објавено во: Балкан 09 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Јустус Рид повторно забележа во своите видео материјали, а со еден коментар ги разбесни своите следбеници од Балканот.

Тој презентираше дел од своите согледувања кои не им се допаднаа на многумина од оваа клима.

„Сè е бавно на Балканот“

„Она што најмногу ми недостига од Америка после една година живот во Европа е менталитетот. Во Европа се се случува многу бавно, особено на Балканот каде што останав. Секогаш има време за кафе, нема брзање, неограничени болни денови и секој втор ден е празник за одмор“, коментира тој.

"Знаете што правам за да се опуштам? Работам на сложени видеа, невозможни проекти за автомобили, откривам нови места и култури и започнувам нови бизниси. Никогаш нема доволно работа. Вие завршувате една задача и доаѓаат три нови."

„Балканците среќно пијат кафе во кафуле под ридот“

"Мислам дека може да се ужива напорна работа и дека дијамантите се прават под притисок. Мојот американски менталитет ми донесе слава, пари и влијание на друг континент, каде што можам да ја надминам мојата конкуренција, но никогаш не можам да имам мир или задоволство. Кога јас Одлучи дека сум задоволен, ќе престанам да работам, не можам да бидам задоволен од менталитетот на Американците. Фала му на Бога што не сум јас“, рече тој, предизвикувајќи бурни реакции.

„Братучеде, навистина не ти требаше ова“

„Навистина си се збркал, момче. За разлика од тебе што млатеш празна слама на Балканот, јас познавам многу луѓе кои работат од утро до вечер, на истиот Балкан. Ако навистина сакаш споредба со Америка, такви луѓе во Америка се наречен ’богати’, а тука врзуваат крај со крај“, му напишал некој.

„Роѓо, навистина не ти требаше ова. Не го разбра балканскиот менталитет. Луѓето овде се едноставно добри и знаат да уживаат. Ајде да се расположиме“, „Животот е повеќе од само работа“, „Работиме за да живеј, не живее за да работи“, „Точно, знаеме да уживаме во животот“, „Не е се во парите“, „Не си сфатил дека правиме зделки на кафе“ и „Брате, опушти се“, беа само некои од жестоките коментари под неговата снимка.

После толку негативни реакции, Јустус објави ново видео, во кое се обиде да објасни што сака да каже.

„Балканот го цени семејството, пријателите и спомените повеќе од работата, додека Американците ја ценат работата повеќе од се, понекогаш дури и повеќе од сопствениот мир и среќа. На Балканот луѓето секогаш ми велат дека работам премногу, во Америка ми велат дека јас не работи доволно“.

„Балканот има различни приоритети“

„Многу луѓе погрешно ме разбраа мислејќи дека сум рекол дека Балканот е мрзлив, но не мислев на тоа. Тие едноставно имаат различни приоритети и тоа е нешто на што тешко се навикнувам. Разбирам дека многу од Балканот работат напорно за да врзат крај со крај и тоа е исто така многу успешно, но поминувањето време со семејството, пријателите, па дури и со странците како мене е најважното нешто за нив Се сретнав главно се среќни, додека Американците не се без разлика колку материјални работи имаат“, рече тој, додавајќи дека Балканот е полн со вредни предмети што не можат да се купат со пари.

@justus_reid

Do you agree with the American or Balkan mentality?

♬ original sound - Justus Reid

Б92

Видеото 

Можеби ќе ве интересира

ОХРИДСКО СЦЕНАРИО ВО ГРЦИЈА: Заради многу градби во ризик е животната средина

ОХРИДСКО СЦЕНАРИО ВО ГРЦИЈА: Заради многу градби во ризик е животната средина

ЕВЕ КАКВА Е СОСТОЈБАТА ВО СОЛУН: Кој и да патува во овој дел од Грција нека се подготви да си почека

ЕВЕ КАКВА Е СОСТОЈБАТА ВО СОЛУН: Кој и да патува во овој дел од Грција нека се подготви да си почека

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада