26 Септември, 2020
0.0469

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ биле носени со вилушкар

Објавено во: Македонија 13 Декември, 2019

Над 10.000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ морале да бидат пренесени со вилушкар за да бидат архивирани од службите во Собранието, пренесува Слободен печат.

Околу 6.000 амандмани се за предлог-измените на Изборниот законик со кој треба да се минира предизборната идеја на СДСМ за една изборна единица и отворени листи со што поголеми шанси да добијат свои пратеници на парламентарните избори ќе имаат помалите политички партии кои не коалицираат.

Покрај тоа, 970 амандмани ВМРО-ДПМНЕ поднесе за Предлог законот за Академија за судии и јавни обвинтели, а во собраниската архива пристигнале и околу 4.000 за Јавно обвинителската служба.

Амандманите почнале да пристигаат на 11 декември во попладневните часови па се до ноќта до 21 часот. 

Помалите политички партии веќе реагираа негативно, а ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски соопшти дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се старо-нови партнери.

Премиерот Зоран Заев веќе рече дека СДСМ и ДУИ се „за прв пат во конфротација“


Можеби ќе ве интересира

НА ВРВОТ: Центар ги надмина другите општини и го стаса Аеродром по бројот на заболени

НА ВРВОТ: Центар ги надмина другите општини и го стаса Аеродром по бројот на заболени

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ПРОМЕНА: Денеска силен ветер и дожд

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ПРОМЕНА: Денеска силен ветер и дожд

Млад скопјанец на сред бел ден украл ланец од жена на улица, ама немал „среќа“ со него

Млад скопјанец на сред бел ден украл ланец од жена на улица, ама немал „среќа“ со него

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?