06 Октомври, 2022
0.0320

Алабаковски: Aко мојата дијагноза е пироман, вашата е предавничка

Објавено во: Македонија 04 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Пејачот Ламбе Алабаковски пееше и се обрати на протестот пред Владата. 

Тој запали лист хартија на кој пишуваше Преспански договор, Договор со Бугарија, француски предлог. Вели дека она што сега се случува со Македонија е фашизам. 

„Aко мојата дијагноза е пироман, вашата е предавничка“, рече пејачот. 

Веќе трет ден има протести и граѓаните бараат власта да го отфрли францускиот предлог, кој за нив е уцена од Бугарија. Против пејачот во тек е постапка поради палење на влезната врата на бугарскиот клуб во Битола. Алабаковски беше притворен, но потоа му го одземаа пасошот. Тој на протестот му се заблагодари на народот за поддршката. 

Можеби ќе ве интересира

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Заедно можеме повеќе

Заедно можеме повеќе

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши