16 Мај, 2021
0.0290

АЛ ЏЕЗЕИРА: Дали може да пропадне масовната имунизација во Северна Македонија

Објавено во: Македонија 10 Април, 2021

Ал Џезеира излезе со голема анализа под наслов - Дали може да пропадне масовната имунизација во Северна Македонија.

Северна Македонија е една од земјите на Западен Балкан кои се потпираат исклучиво на ковакс - меѓународниот систем за дистрибуција на вакцини управуван од Светската здравствена организација (СЗО) и на солидарноста на Европската унија и нејзините членки, се вели во анализата на Ал Џезеира.

Досега во Северна Македонија пристигнаа 24.000 дози на АстраЗенека преку ковакс, контингент од 3.000 руски вакцини Спутник В и 8.000 дози Фајзер и 40.000 дози Спутник В од соседна Србија. Во следниот период се очекува испорака на 200.000 дози кинеска Синофарм вакцина и нов контингент од ковакс механизмот.

Иако се соочи со недостиг на вакцини, оваа балканска земја со нешто повеќе од два милиони жители го започна процесот на масовна имунизација на 31 март, оптимистички очекувајќи да добие повеќе вакцини до крајот на април. Сепак, процесот е многу бавен, изјави за Ал Џезеира Драган Даниловски, водечки македонски епидемиолог и директор на Институтот за епидемиологија и биостатистика при Медицинското училиште во Скопје.

„Во моментов немаме доволно вакцини. Знам дека нови количини на вакцини ќе пристигнат до крајот на овој месец. Исто така, имам информација дека се договорени нарачки од близу 2,5 милиони дози на Фајзер, Спутник V и Синофарм (или Синови). Но, оставете го времето да покаже дали и кога ќе пристигне“, вели Даниловски.

„Во просек, 1.500 луѓе се вакцинираат дневно, според Националната стратегија за имунизација. Тој број мора да се помножи. Прво, вакцинирани се здравствени работници кои работат директно во центри на КОВИД, потоа припадници на полицијата, армијата и граѓани постари од 77 години. Досега се дадени 20.118 дози, што е 0,5 проценти од населението“, додаде тој.

Во неодамнешното интервју за Ал azeезира, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, изрази надеж дека масовната вакцинација, која започна на 31 март, ќе продолжи се додека не се вакцинираат 60 проценти од населението, што е потребно за да се добие колективен имунитет.

Водечки македонски епидемиолог смета дека неговата земја дефинитивно не може да смета на вакцини во борбата против сегашниот епидемиски бран.

„Хипотетички, дури и да имаше доволно вакцина во моментот, тоа не би било корисно затоа што е потребно најмалку месец и половина или два за да се создаде заштита. Вакцините дефинитивно ќе им бидат потребни само на ризични и изложени групи, а можеби и за справување со евентуален есенски бран - или нов мутант“, објаснува Даниловски, додавајќи дека „тој нема да биде изненаден ако не успее масовната вакцинација“.

Според проценките на Даниловски, околу 50 проценти од граѓаните на Северна Македонија веќе биле во контакт со вирусот. 

Сепак, тој верува дека - ако го земеме предвид бројот на вакцинирани и бројот на оние кои развиле антитела по страдањето од КОВИД-19 - можно е да се постигне колективен имунитет во блиска иднина.

„Комбинацијата на околности направи колективниот имунитет постојано да се гради на природен начин. Според една моја проценка, многу веројатно е дека реалната стапка на граѓани кои биле во контакт со вирусот е околу 50 проценти. Тоа е некаде околу 950.000. Со цел да се намали епидемијата на спорадични случаи, потребен е колективен имунитет од околу 85 проценти. Тоа значи уште 35 проценти, или околу 650 000 луѓе. Ако се остави природно да се здобие со имунитет, ќе бидат потребни околу три месеци. Вакцинацијата значително ќе го забрза овој процес. Еве како да се биде мала нација понекогаш носи одредени придобивки“, вели тој.

Покрај незавидната состојба со недостиг на вакцини, Северна Македонија се соочува и со прилично слаб интерес за вакцинација.

Без да се чека масовна имунизација, скоро 10.000 Македонци беа вакцинирани во соседна Србија минатиот викенд во март.

Повеќе детали на Ал Џезеира

Можеби ќе ве интересира

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд