05 Март, 2024
0.0252

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

Објавено во: Свет 29 Март, 2023

Добивај вести на ViberВо Русија почнаа командно-штабните вежби на стратешките ракетни сили со комплексите „Јарс“, соопшти прес-службата на Министерството за одбрана. Вкупно, во вежбата беа вклучени повеќе од три илјади воени лица и околу 300 парчиња опрема.

„Во согласност со планот за обука на стратешките ракетни сили за 2023 година, командната комисија за стратешки ракетни сили спроведува сеопфатна контролна проверка на ракетната формација Омск со командно-штабна вежба со ракетната формација Новосибирск опремена со Јарс ПГРК (мобилен копнена ракета), се вели во соопштението.

Комисијата на командата на стратешките ракетни сили ќе ја провери усогласеноста на дејствијата на воениот персонал при извршувањето на задачите, додаваат од одделот.

За време на вежбата Јарси ќе изведе маневри во три региони на Русија. Дополнително, ракетните инженери, во соработка со формациите на Централниот воен округ и Воздухопловните сили, ќе разработуваат камуфлажа на ракетни системи и ќе се спротивстават на модерната извидничка опрема од воздух, вклучително и разни беспилотни летала.

Интерконтинентална балистичка ракета РС-24 Јарс

Станува збор за интерконтинентална балистичка ракета која влезе во оперативната потреба на руските стратешки сили во 2010 година. Ракетата се напојува со цврсто гориво. Станува збор за ракета со должина од 23 m и дијаметар од 2 m. Ракетата може да носи четири независно насочени нуклеарни боеви глави MIRV (Multiple Independently Reentry Vehicle), од кои секоја има издашност од 550 kT. Со овој проектил Русите планирале прво да ги заменат старите ракети Р-36М или според класификацијата на НАТО СС-18 Сатана, а подоцна и Топољ М. Меѓутоа, од 2022 година сите овие ракети постепено ќе бидат заменети со нова интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“. Овие ракети се во оперативна употреба во две верзии, мобилна и стационарна верзија за ракетни силоси.

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош