11 Декември, 2023
0.0222

„АКО ЖИВЕЕШ НА НУДЛИ“: Момче ја решава мистеријата- Дали може да се преживее во Белград со 550 евра?

Објавено во: Финансии, Балкан 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

„Дали може да се живее во Белград со 32.200 денари, односно, 65.000 динари? 

Како што вели, моментално живее во Белград, а сите огласи за работа на кои наишол нудат приход од 50 до 70.000 динари.

- Слушам дека многу луѓе велат колку е лошо - додава тој. На прашањето дали има можност да живее со уште еден или двајца, а притоа да ги намали трошоците на сметката, тој нагласува дека тоа не е опција.

- Немам опција, а не сакам да живеам во Белград. Јас сум тука поради многу причини. Најмногу благодарам за советот, многу ми значат затоа што ми е тешко затоа што не знам каде одам, што ќе правам, млад сум, но морам да почнам да правам нешто. добиј искуство... - одговара тој, објаснувајќи дека има своја куќа во Смедерево и дека сè е многу поевтино отколку во главниот град.

„Ако сакаш да живееш, а не да преживееш“

Меѓу коментарите се издвојува еден во кој еден корисник го советува дека „животот во помал град воопшто не е лош“.

- Не се занесувај со Белград како некој живот, како што велат повеќето овде, ако сакаш да живееш и да не преживееш, во повеќето случаи ќе работиш многу и ќе имаш некој динар, но веројатно се друго ќе трпи.

Тоа не значи дека не треба да се трудите, напротив треба да бидете вредни и да работите на себе и на своето искуство, но јас да бев на ваше место ќе видам дека прво треба да почнам нешто, да стекнам искуство и заврши она што мислам дека е потребно и дури потоа направи скок. Работата победува се, затоа не се обесхрабрувајте, само турнете напред и паметно – стои во коментарот.

Имаше и такви кои, од друга страна, беа брутално искрени.

- Со тие пари не можеш да преживееш во Белград и да изнајмиш стан. Освен ако не живееш од нудли, бојлерот го вклучуваш само пред да се тушираш и слично.

Имаше и примери за заработка од околу 1.000 евра, но повторно велат дека не е доволно.

- Овде машински инженер, 115 илјади плата, да ја немав мојата кола ќе можев да живеам добро. Со оглед на тоа дека возам напорно, искрено, платата ми е доволна. Белград стана град во кој не се живее нормално без 150к.

-Имам плата од 100.000, сопруга 80.000, сопствен стан, две мали деца и пак, борба е. Затоа стојам на тоа „не“.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари