27 Мај, 2024
0.0373

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

Објавено во: Балкан 22 Април, 2024

Добивај вести на Viber

На белградскиот аеродром Никола Тесла, Министерството за внатрешни работи  наскоро ќе постави порти кои автоматски ќе ги читаат пасошите, што ќе овозможи побрз проток на патници при пасошка контрола, најави министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ.

- Патниците повеќе нема да чекаат полициска проверка, туку ќе можат да поминат низ капијата каде што се скенираат само пасошот и лицето и поминувате автоматски, што е четири пати побрзо од обичен премин - рече Весиќ во гости. појавување на телевизијата Хепи, а тој објави Еуроњуз.

Тој наведе дека тие читатели до јуни ќе пристигнат на аеродромот „за сезона“ и оцени дека со тоа значително ќе се забрза пасошката контрола, што беше еден од проблемите бидејќи, како што истакна, „кога ќе пристигнат голем број авиони во на аеродромот, каде било во светот, секогаш има гужва“.

Како што пренесе Еуроњуз, тој изјавил дека има редовни средби со луѓето кои работат на белградскиот аеродром и потсети дека работата „земјен менаџмент“ на тој аеродром ја презел британската компанија „Мензис авијација“, која е меѓу најдобрите во светот.

- Им ги посочувам сите проблеми што ги очекуваат, па се надевам дека оваа година ќе имаме многу помалку проблеми и ќе влеземе во сезоната поподготвени од претходната - изјави Весиќ.

Говорејќи за заедничката ознака за наплата со Црна Гора, која не функционираше целосно на 15 април како што соопштија од „Патишта на Србија“, Весиќ повтори дека доколку тоа не се случи до крајот на мај, некој во таа компанија ќе добие отказ. .

Зборувајќи за инфраструктурните проекти, меѓу другото ја спомена и изградбата на белградското метро, ​​наведувајќи дека се нарачани две машини ТБМ, таканаречени „кртови“, кои ги копаат тунелските цевки низ кои ќе минува метрото.

- Ќе почнат со работа во 2026 година и ќе работат две години - рече Весиќ и додаде дека истовремено ќе се копаат од Бели воде кон саемот и од Карабурма кон саемот.


Можеби ќе ве интересира

ШЕШЕЉ ЗА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Таа ми е колешка по уставно право и исправно постапува

ШЕШЕЉ ЗА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Таа ми е колешка по уставно право и исправно постапува

ЖРТВА НА ХУЛИГАНИ ВО БЕЛГРАД: Го претепале до смрт братот на потпретседателот на Владата на Босна и Херцеговина

ЖРТВА НА ХУЛИГАНИ ВО БЕЛГРАД: Го претепале до смрт братот на потпретседателот на Владата на Босна и Херцеговина

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра