28 Мај, 2023
0.0224

„АКО ГО НАПАДНЕТЕ ТАЈВАН ВОЕНО ЌЕ ИНТЕРВЕНИРАМЕ“: Остро предупредување на Бајден до Кси Џи Пинг

Објавено во: Свет 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Соединетите Држави ќе одговорат воено доколку Кина насилно интервенира во Тајван, велејќи им на новинарите во Токио дека тоа е обврска што Америка ја презела.

- Видете, еве ја ситуацијата, се согласуваме со политиката на Една Кина. Ние го потпишавме и сите придружни договори направени оттаму, но идејата дека (Тајван) може да биде преземен со сила едноставно не е соодветна, изјави Бајден на новинарите за време на заедничката прес-конференција со јапонскиот премиер Фуми Кишидо во Токио, пренесува Си-Ен-Ен.

Соединетите Држави му обезбедуваат на Тајван одбранбено оружје, но намерно останаа двосмислени околу тоа дали да интервенираат воена во случај на кинески напад.

Според „политиката на една Кина“, САД признаваат, но не поддржуваат дека Тајван е дел од Кина.

Во изјавата по коментарите на Бајден во понеделникот, претставник на Белата куќа рече дека официјалната позиција на Соединетите Држави останува непроменета.

- Како што рече претседателот, нашата политика не е променета. Тој ја повтори нашата политика на една Кина и нашата посветеност за мир и стабилност преку Тајванското Море. Тој, исто така, ја повтори нашата посветеност според Законот за односи со Тајван да му обезбедиме на Тајван воена одбрана, рече официјалниот претставник.

„Политиката на една Кина“ е дипломатско признавање на позицијата на Кина дека постои само една кинеска влада.

Пекинг го повикува Вашингтон да биде внимателен

Тајван е неотуѓив дел од кинеската територија, Кина ќе преземе решителни мерки за заштита на својот суверенитет и безбедносни интереси и ги повикува Соединетите Држави да бидат внимателни во своите изјави и постапки кога станува збор за Тајван, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин.

Коментирајќи ја изјавата на Бајден, Ванг рече дека Пекинг ја повика американската страна искрено да се придржува до принципите на Една Кина и три кинеско-американски коминика. Тој додаде дека Кина ги повика Соединетите Американски Држави да се придржуваат до својата заложба да не ја поддржуваат независноста на Тајван, да бидат внимателни во своите зборови и постапки кога станува збор за Тајван и „да не испраќаат никакви погрешни сигнали до сепаратистичките сили во Тајван“.


Можеби ќе ве интересира

ПРОТИВНИКОТ НА ЕРДОГАН Е ОЖЕНЕТ СО РОДНИНА, Ѝ ПОСТАВИЛ СТРОГИ ЗАБРАНИ ВО БРАКОТ: Таа се согласила на сè

ПРОТИВНИКОТ НА ЕРДОГАН Е ОЖЕНЕТ СО РОДНИНА, Ѝ ПОСТАВИЛ СТРОГИ ЗАБРАНИ ВО БРАКОТ: Таа се согласила на сè

ЖЕСТОКИ ЕКО ПРОТЕСТИ ВО ХАГ, МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ И ПОЗНАТАТА АКТЕРКА ОД „ИГРА НА ТРОНОВИ“: Полицијата уапси над 1.500 луѓе

ЖЕСТОКИ ЕКО ПРОТЕСТИ ВО ХАГ, МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ И ПОЗНАТАТА АКТЕРКА ОД „ИГРА НА ТРОНОВИ“: Полицијата уапси над 1.500 луѓе

ЕРДОГАН ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ: Во Турција се слави еуфорично за неговиот нов мандат

ЕРДОГАН ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ: Во Турција се слави еуфорично за неговиот нов мандат

ЕРДОГАН ИМА ОГРОМНА ПРЕДНОСТ ПРЕД КИЛИЧДАРОГЛУ: Први прелиминарни резултати од изборите во Турција

ЕРДОГАН ИМА ОГРОМНА ПРЕДНОСТ ПРЕД КИЛИЧДАРОГЛУ: Први прелиминарни резултати од изборите во Турција

ЕВЕ ШТО ГИ ЧЕКА АЛБАНСКИТЕ МИГРАНТИ КОИ СО БРОДОВИ ЌЕ СТИГНАТ ВО БРИТАНИЈА: Лондон покренува кампања, огласот ќе биде и на албански јазик

ЕВЕ ШТО ГИ ЧЕКА АЛБАНСКИТЕ МИГРАНТИ КОИ СО БРОДОВИ ЌЕ СТИГНАТ ВО БРИТАНИЈА: Лондон покренува кампања, огласот ќе биде и на албански јазик

ПОКРИВОТ ОД ГЕРМАНИЈА, МЕРМЕРОТ ОД ИНДИЈА, ОВА Е ЛУКСУЗНАТА РЕЗИДЕНЦИЈА НА „ТУРСКИОТ СУЛТАН“: Медиумите откриваат колку чинат само тапетите на Ердоган

ПОКРИВОТ ОД ГЕРМАНИЈА, МЕРМЕРОТ ОД ИНДИЈА, ОВА Е ЛУКСУЗНАТА РЕЗИДЕНЦИЈА НА „ТУРСКИОТ СУЛТАН“: Медиумите откриваат колку чинат само тапетите на Ердоган

КИЕВ ПОД ЖЕСТОК УДАР НА 40 ДРОНОВИ-КАМИКАЗИ: Најголемиот руски напад е извршен еден ден пред прославата на Денот на Киев

КИЕВ ПОД ЖЕСТОК УДАР НА 40 ДРОНОВИ-КАМИКАЗИ: Најголемиот руски напад е извршен еден ден пред прославата на Денот на Киев

ПО СКОРО 70 ГОДИНИ ГО ЗАТВОРААТ ПОЗНАТОТО КИНО НА ОТВОРЕНО: На 9. јули ќе биде последната проекција

ПО СКОРО 70 ГОДИНИ ГО ЗАТВОРААТ ПОЗНАТОТО КИНО НА ОТВОРЕНО: На 9. јули ќе биде последната проекција

АМЕРИКА ИЗБЕГНА БАНКРОТ: Договорот беше објавен без никакво славење

АМЕРИКА ИЗБЕГНА БАНКРОТ: Договорот беше објавен без никакво славење