22 Март, 2023
0.0342

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

Објавено во: Балкан 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

На првиот ден од годинава во Сплит стапи на сила новото решение за комунален ред, според кое за прекршителите на мерката се пропишани повисоки казни.

Така, може да се очекува летово да нема туристи во костими за капење на улиците, бидејќи доколку бидат „фатени“ од комуналната стража ќе бидат казнети со 150 евра.

Истата глоба е пропишана и за оние кои пијат алкохол на јавни места, а казната за шетање кучиња без поводник е согласно одлуката за условите и начинот на чување миленици и изнесува 66,36 евра за физичко лице.

Сплитќани и нивните гости сезонава ќе бидат надгледувани од 21 комунален чувар на улиците, а уште 12 ќе чекаат во зградата на градската управа на повик, пишува Poslovni.hr.

Од август 2020 година, градот Дубровник има слична одлука за комунален ред, а минатата година првите „голи“ туристи платија казни од 1.000 куни.

Новата сплитска одлука за комунален ред е донесена на последната седница на Градскиот совет во 2022 година, а стапи на сила од новата година. Како што се наведува, со оваа одлука е воведен нов концепт на пропишани забрани кои се однесуваат исклучиво на зоната А која има посебна заштита и на одредби кои се однесуваат на подрачјето на целиот град.

Меѓу важните измени беше и забраната за поставување електроакустични уреди на терасите на угостителските објекти во зоната А, што значи дека на тие места не може да се користат звучници и засилувачи.

Според одлуката, дозволено е изведување музика во живо без електроакустични уреди. Секој што нема да го почитува ова правило ќе биде казнет со 1.320 евра, а дополнително одговорното лице ќе се казни со 300 евра, а физичкото лице со 260 евра.

ФОТО: YouTube/Print Screen

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите