25 Април, 2024
0.0267

90, 100 ИЛИ 110 ДЕНА: Вучиќ планира да го врати воениот рок

Објавено во: Балкан 30 Јануари, 2024

Добивај вести на Viber

Во Србија ќе го вратат воениот рок. 

Претседателот Александар Вучиќ по средбата со воениот врв во Топчидер изјави дека разговарал со министерот за одбрана Милош Вучевиќ и началникот на Генералштабот Милан Мојсиловиќ за воведување воена служба.

„Разговаравме за воведување воен рок, началникот на Генералштабот и министерот за одбрана изнесоа убедлив аргумент дека е потребно, дали ќе биде 90, 100 или 110 дена и кога ќе можеме да го воведеме, за тоа е потребно исполнување на финансиските логистички претпоставки и многу други“, изјави Вучиќ.

Деталите допрва ќе ги прецизираат. 

„Но, ќе разговараме, тие мора да ми ги достават сите свои предлози до 1 мај. После тоа ќе седнам на маса со воениот кабинет, Генералштабот и секако Владата на Србија и ќе донесам конечна одлука. Доколку таа одлука е позитивно, ќе оди пред Собрание на народното собрание“, рече Вучиќ.

Повеќе од 75 отсто од анкетираните во Хрватска поддржуваат воведување каква било форма на воена обука во државата, покажува најновото истражување објавено вечерва на Хрватската радио телевизија (ХРТ). И додека 75,5 отсто од анкетираните поддржуваат некаква форма на воена служба, нешто повеќе од 20 отсто од нив не поддржуваат, а четири отсто одговориле дека не знаат. Како причина за отворање на дискусијата за воведување воена обука, околу 61 отсто од испитаниците ја навеле влошувањето на безбедносната состојба и конфликтите во светот, а околу 20,5 отсто од нив сметаат дека станува збор за предизборната кампања во Хрватска. Откако почна војната во Украина, а потоа и војната меѓу Израел и Хамас, многу земји се вооружуваат и размислуваат за некаква форма на воен рок. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“