16 Јануари, 2018
0.3797
    KMB 3051.4    0.8%     OKTA 3105    -2.26%     RMDEN16 94.1    0.48%     RZUS 103    0%     STB 930    0%

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ НА ФЕЈСБУК: Акциите во пад, Марк Закерберг изгуби над 3 милијарди долари

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2018

По информациите дека Фејсбук наскоро на глобално ниво ќе го промени начинот на прикажување вести и на сите во светот ќе им воведе раздвоен News и  Explore Feed, акциите на таа компанија паднаа за повеќе од 4 отсто.

Потсетуваме, Марк Закерберг на својата фејсбук страна објасни дека наместо постови од страници таа социјална мрежа ќе нагласува содржина која ќе поттикнува разговор помеѓу семејствата и пријателите. Фејсбук призна дека од сега објавите на Фејсбук страниците помалку ќе се истакнуваат, а промените ќе стапат на сила во наредните недели.

-Добиме повратни информации од нашите заедници дека јавната содржина-постови кои промовираат нечиј бизнис, брендови и медиуми-ги преплавуваат личните моменти кои не доведуваат до тоа повеќе да се зближуваме-напишал и додал дека тој и неговиот тим чувствувале осговорност бидејќи Фејсбук е пред се тука заради доброто на човештвото.

Можеби ќе ве интересира

Расизмот на Трамп извади на „Тајмс сквер“ стотици протестанти

Расизмот на Трамп извади на „Тајмс сквер“ стотици протестанти

Нимиц: Со години не сум дал нови идеи, сега има позитивен моментум

Нимиц: Со години не сум дал нови идеи, сега има позитивен моментум

(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИ СНИМКА ОД КИДНАПИРАНИТЕ ДЕВОЈЧИЊА ОД БОКО ХАРАМ: Каква порака имаат?

(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИ СНИМКА ОД КИДНАПИРАНИТЕ ДЕВОЈЧИЊА ОД БОКО ХАРАМ: Каква порака имаат?

(ФОТО+ВИДЕО) ПАНИКА: Еве како изгледаше лажната тревога на Хаваи

(ФОТО+ВИДЕО) ПАНИКА: Еве како изгледаше лажната тревога на Хаваи

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Десетици милиони луѓе ќе бидат погодени од поплави

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Десетици милиони луѓе ќе бидат погодени од поплави

Лавров: САД реши Македонија да влезе во НАТО, секој договор со Грција ќе го поддржиме

Лавров: САД реши Македонија да влезе во НАТО, секој договор со Грција ќе го поддржиме

(ВИДЕО) НЕСРЕЌА ВО ИНДОНЕЗИЈА: Се урнал меѓукат на зградата на берзата, 28 повредени

(ВИДЕО) НЕСРЕЌА ВО ИНДОНЕЗИЈА: Се урнал меѓукат на зградата на берзата, 28 повредени

Кинезите ќе се офајдат: Европска модна компанија оди во нивни раце?

Кинезите ќе се офајдат: Европска модна компанија оди во нивни раце?

Blue Monday - Најдепресивниот понеделник во годината

Blue Monday - Најдепресивниот понеделник во годината