20 Јануари, 2018
1.0556
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

Објавено во: Стил 12 Јануари, 2018

Facebook ја објави официјално огромната промена која претстои при начинот на кој социјалната мрежа ја  покажува содржината на своите корисници. Експериментот кој веќе неколку месеци се прави во Словачка, Шри Ланка, Србија, Боливија, Гватемала и Камбоџа - во News Feed да се дава предност на содржини од семејството и пријателите пред медиумските и другите публикации, ќе стане факт за сите земји во светот и сите 2 милијарди корисници.

Кај "експерименталните држави" сообраќајот кон медиумите е урнат со меѓу 60 и 80% по воведувањето на промените. За да се гледаат медиумските пораки во News Feed-от на корисниците, тие ќе треба да бидат засилени со пари или да се плаќа за реклама, пишува Reuters.

Ова е најголемата стратешка реформа на содржината во последниве години во социјалната мрежа. Нејзиниот алгоритам досега приоритетизираше содржина која, нејзините компјутерски алгоритми проценуваа дека ќе го испровоцира корисникот да му се допадне или коментира.

Марк Цукерберг, 33-годишниот основач на компанијата, напиша вчера во својот профил дека целта не е веќе таква и наместо тоа Facebook ќе им помага на корисниците да имаат "повеќе значајни социјални контакти". "Кога ќе го воведеме тоа ќе гледате помалку публикации на фирми, брендови и медиуми", рече тој.


Фејсбук и неговите конкурентски социјални мрежи се преоптоварени со критики дека нивните производи ги зајакнуваат ставовите на потрошувачите за социјалните и политичките прашања. Компанијата критикуваше дека нејзините алгоритми може да имаат приоритет на погрешни вести и лажни информации и на тој начин беа под влијание на претседателските избори во САД во 2016 година.

Промените нема да влијаат на рекламите и најверојатно ќе погодат бизниси кои сакаат да бидат промовирани без да плаќаат за рекламирање.

Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ИНТЕРВЈУ ДИРИГЕНТКАТА БИСЕРА ЧАДЛОВСКА: Во осмиот месец од бременоста чевелот ми испадна на сцена

ИНТЕРВЈУ ДИРИГЕНТКАТА БИСЕРА ЧАДЛОВСКА: Во осмиот месец од бременоста чевелот ми испадна на сцена