20 Јануари, 2018
0.4670
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Лазаров воодушевен од публиката, Гонзалес ќе оди чекор по чекор

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во првиот натпревар од Европското првенство кое се игра во Загреб против селекцијата на Словенија која претходно важеше за благ фаворит поради минатите успеси на големите собир. Сепак, Македонија предводена од капитенот Кире Лазаров и одличниот стратег Раул Гонзалес со смирена игра и самодоверба успеа да победи со еден гол разлика во драматичен натпревар полн со тензии, пресврти и неизвесност до самиот крај.

Задоволни сме, дојдоа многу навивачи, секоја чест за тоа и победата им ја посветуваме ним. Не беше лесно, бевме под голем притисок, знаевме што значи оваа победа. Победивме квалитетна репрезентација која имаше поставена цврста одбрана со високи играчи, имам чувство како да сме одиграле два натпревари денеска“ посочи Лазаров по натпреварот. 

Македонскиот селектор, Раул „Ел Команданте“ Гонзалес смирен како и пред победата над Словенија без преголем триумфализам најавува посветеност натпревар по натпревар.

„Ја победивме Словенија и сега имаме два бода. Задоволен сум од сите мои ракометари, ја победивме третата репрезентација на светот. Во првите 15 минути игравме лошо, промашивме многу шанси во нападот, како и ситуации каде што беше „еден на еден“ со голманот, но во продолжението заигравме многу подобро. Нападот беше многу добар, одбраната исто така, морам да бидам задоволен, но и што поскоро да ги насочам своите мисли и мислите на моите ракометари на дуелот со Црна Гора“ истакна селекторот.

Во понеделник Македонија ќе се соочи со Црна Гора, а Словенија ќе игра со шампионот Германија.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

Хојт Ји: Ќе биде напорно, но договор меѓу Скопје и Атина може да има

Хојт Ји: Ќе биде напорно, но договор меѓу Скопје и Атина може да има

КЛИК ПЛУС: Каде водат економските политики на Владата?

КЛИК ПЛУС: Каде водат економските политики на Владата?

Кога може да очекуваме снег во Македонија?

Кога може да очекуваме снег во Македонија?

ЗAЕВ ЗА ИМЕТО: Ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни

ЗAЕВ ЗА ИМЕТО: Ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни

Му ветиле работа во Германија и му земале 80.000 денари

Му ветиле работа во Германија и му земале 80.000 денари

Заев тврди дека Законот за јазици е во рамки на Уставот

Заев тврди дека Законот за јазици е во рамки на Уставот

И на Водици нема одмор за текстилните работници од Истокот

И на Водици нема одмор за текстилните работници од Истокот

Кој му испратил писмо со закани на Сашо Тасевски?

Кој му испратил писмо со закани на Сашо Тасевски?