18 Јануари, 2021
0.0185

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Август, 2020

Научниците ја решија најголемата мистерија поврзана со коронавирусот. 

Истражување работено со заболени од коронавирусот покажува дека нашиот имунолошки систем поинаку реагира на оваа болест од вообичаено.

Имунолошкиот систем кај некои пациенти реагира сосема невообичаено, па кога одредени молекули и клетки не може да се изборат со вирусот, телото ги вклучува сите одбранбени механизми што му се на располагање.

Таквата неконтролрана реакција може да ги оштети здравите ткива, објави „Њујорк тајмс“.

„Видовме само некои сосема чудни работи во разни стадиуми од инфекцијата“, вели Акико Ивасаки, имунолог од Универзитетот „Јејл“ и автор на една од новите студии.

Почетната реакција, односно воспалението поради инфекцијата, не престанува дури и кога повеќе не е потребно.

Болеста трае подолго бидејќи вирусот е во состојба да го измами нашиот имунолошки одговор. Поради тој аларм, кој не престанува, нашето тело силно реагира и истовремено се напаѓа сам себе.

„Тоа е енигма. Имате силен одговор на имунолошкиот систем, а вирусот сепак се размножува“, вели Авер Огаст, имунолог од Универзитетот „Корнел“.

Имунолошкиот систем не умее да го пронајде вистинскиот пат до вирусот и да го нетурализира. Тоа се пренесува и на Б и Т-клеките, кои треба да соработуваат и да се борат против болеста.

Експертите сметаат дека проблемот изгледа е во тоа што кај потешко заболените пациенти телото се однесува како да е нападнато од некаков паразит.

Се истражува и потеклото на вирусот. 

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор. 

Властите во градот Вуху денеска откриле дека пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Поради страв од коронавирусот, човек три месеци живеел на аеродром

Поради страв од коронавирусот, човек три месеци живеел на аеродром

Или карантин или бегалски камп - Германија со строги мерки

Или карантин или бегалски камп - Германија со строги мерки

ДИЛЕМА ЗА ЕКСПЕРТИТЕ: Коронавирусот откриен во сладолед во Кина

ДИЛЕМА ЗА ЕКСПЕРТИТЕ: Коронавирусот откриен во сладолед во Кина

За да одат на село им треба негативен корона тест

За да одат на село им треба негативен корона тест

ВО ЛОНДОН ЌЕ МОЖАТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ 24 ЧАСА - нов план за да се заштитат најранливите

ВО ЛОНДОН ЌЕ МОЖАТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ 24 ЧАСА - нов план за да се заштитат најранливите

Непозната состојбата на Навални: На адвокатите не им било дозволено да го видат

Непозната состојбата на Навални: На адвокатите не им било дозволено да го видат

НЕ САМО ШТО ЈА ПОБЕДИЈА КОРОНАТА, ТУКУ ЈА ВИВНАА И ЕКОНОМИЈАТА - кинескиот БДП порасна за 6,5 отсто во четвртиот квартал

НЕ САМО ШТО ЈА ПОБЕДИЈА КОРОНАТА, ТУКУ ЈА ВИВНАА И ЕКОНОМИЈАТА - кинескиот БДП порасна за 6,5 отсто во четвртиот квартал

САМО ШТО СТИГНА ВО МОСКВА ГО УПАСИЈА: Рускиот опозициски лидер Навални приведен на аеродромот во Москва

САМО ШТО СТИГНА ВО МОСКВА ГО УПАСИЈА: Рускиот опозициски лидер Навални приведен на аеродромот во Москва

ЕВРОПА ГИ ЗАСИЛУВА КАРАНТИНСКИТЕ МЕРКИ: Жестоки протести во Холандија и Австрија

ЕВРОПА ГИ ЗАСИЛУВА КАРАНТИНСКИТЕ МЕРКИ: Жестоки протести во Холандија и Австрија