07 Јули, 2020
0.0459

ЗОШТО МАЖИТЕ СЕ ТОЛКУ РИЗИЧНИ ЗА КОВИД-19 - во земјава се двојно повеќе починати од жените

Објавено во: Македонија 07 Јуни, 2020

Откако во земјава се регистрирани дури 151 смртни случаи од коронавирусот, за жал, мора да се направат непопуларните статистики, за тоа кога имало најголема смртност, но и кои категории со најмногу погодени од КОВИД-19. 

Анализите ги направи Институтот за јавно здравје. 

Во однос на датумот, најголем број на смртни случаи биле регистрирани на 13 април, односно 9 пациенти. 

Од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години, каде е регистриран и највисок специфичен морталитет, односно 25,6 на 100.000 жители. 

Од коронавирусот многу повеќе, односно дури двојно, се починати мажи.

„Регистрирани се 102 смртни случаи кај лица од машки и 49 кај лица од женски пол. Од починатите, кај 115, односно 76,2 отсто, се регистрирани коморбидитети. Регистриран е по еден смртен случај кај здравствен работник и бремена жена. Девет пациенти, односно 6 отсто од пријавените починале во вонболнички услови, а останатите 94 проценти се починати за реме на хоспитализација“, се вели во бројките на Институтот.

А Фактор веќе ја објави сторијата на Машки магазин, каде се објаснува дека ќелавите мажи може да бидат изложени на поголем ризик да имаат потешки симптоми од Ковид-19, покажуваат новите докази.

Фактор вчера го објави и податокот дека во Скопје има најголем број починати како апсолутна бројка, но дека стапката на смртност е највисока во Струга. 

Инаку, според последните бројки на Институтот, во изминатото деноночие се регистрирани 124 заразени, а за 7 лица се уште се чекаат резултатите.

Можеби ќе ве интересира

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата