21 Јануари, 2020
0.0200

Зошто Французите не го сакаат „Црниот петок“?

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2019

Активисти во Франција го блокираа складиштето на „Амазон” јужно од Париз и протестираа против „Црниот петок“. 

Демонстрантите од климатската група „Пријатели на Земјата” вчера однесоа сено, стари фрижидери и микробранови на автопатот што води кон складиштето во Бретањ-сир-Орж. Тие држеа транспаренти на кои пишуваше „Амазон: За климата, за работни места, стопирајте го ширењето, стоп на хиперпродукцијата!”

Потоа полицијата ги растера активистите.

Дел француски законодавци сакаат да го забранат „Црниот петок“, кој прерасна во глобален феномен, иако произлегува од американскиот празник: Денот на благодарноста, што се слави во четвртиот четврток во ноември, а по што има големи попусти во петокот.

Законодавниот одбор во понеделникот усвои амандман со кој се предлага забрана за „Црниот петок“, затоа што предизвикува „губење ресурси” и „прекумерна потрошувачка”. За тој амандман ќе се расправа во декември. 

Во светот, купувачите често уште во текот на ноќта спроти „Црниот петок“ чекаат пред продавниците за да влезат први и да купат што повеќе производи пред залихите да се потрошат. 

Можеби ќе ве интересира

Зимата во Европа заврши?

Зимата во Европа заврши?

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен

(ФОТО+ВИДЕО) ШПАНИЈА НА КОЛЕНА: Четворица загинаа во снежно невреме

(ФОТО+ВИДЕО) ШПАНИЈА НА КОЛЕНА: Четворица загинаа во снежно невреме

ГРЕТА ПОКРЕНА ЛАВИНА: Со воз стигнаа во Давос

ГРЕТА ПОКРЕНА ЛАВИНА: Со воз стигнаа во Давос

Данска нуди најдобри услови за живот, Германија на 11-то место

Данска нуди најдобри услови за живот, Германија на 11-то место

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија